 |
25.01.2021 |
Специализиран екип от батальона за защита на силите – Стара Загора, от състава на Втора механизирана бригада, с ръководител капитан Йорданов Йорданов, разузна, транспортира и унищожи на учебен полигон „Люляк“ 122 мм корозирал артилерийски снаряд с взривател. Боеприпасът е открит на 24 януари под моста на река Омуровска в село Братя Даскалови, област Стара Загора.
След изпълнение на задачата специализираният екип беше задействан отново за разузнаване на новооткрит боеприпас в коритото на река Бедечка, западно от старозагорския квартал „Самара“.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски.
|
21.01.2021 |
Специализиран екип от състава на 2-ра механизирана бригада – Стара Загора е задействан на 20 януари със задача да разузнае и унищожи невзривен боеприпас, открит в землището на град Крън, община Казанлък. При направения оглед на място военнослужещите, ръководени от капитан Йордан Йорданов, установяват, че това е корозирала 120 мм осколочно-фугасна мина. При спазване на мерките за безопасност боеприпасът е транспортиран до учебен център „Люляк“ и днес, 21 януари, е унищожен.
Специализираният екип действа на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
16.01.2021 |
    „Изминалата година беше успешна за флотилия бойни и спомагателни кораби и общо за Военноморските сили въпреки ограниченията в условията на пандемия. Личният състав показа високо чувство за отговорност и дисциплина и благодарение на усилията на командванията и командирите във ВМС задачите, които си бяхме поставили, бяха изпълнени. Случиха се неща за първи път от много години като стрелбата с ПКК „Рубеж“, противоминното учение „Посейдон“ с открити мини от Първата и Втората световна война в северния Несебърски залив, както и успешното участие на фрегатата „Смели“ в операцията на НАТО „Sea Guardian“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при участието си вчера, 15 януари, в анализа на резултатите от подготовката на флотилия бойни и спомагателни кораби – ВМС през учебната 2020 г., който се проведе в Пункт за базиране Бургас.
Адмирал Ефтимов подчерта, че експертизата на офицерския състав е главният двигател на прогреса в армията. Той изрази своята увереност в професионализма, силата и несломимия дух на българските военни моряци и им благодари за ежедневните усилия, които полагат за утвърждаването на престижа и авторитета на Въоръжените сили на Република България.
Беше направен анализ на участието на кораби от състава на флотилията в учения, съвместни подготовки и други мероприятия през 2020 г. Отбелязани бяха доброто сътрудничество и взаимодействието с държавната и местна власт. Многократно личен състав и техника от състава на флотилията участваха в унищожаване и обезвреждане на открити невзривени боеприпаси и в оказване помощ на населението.
Командирът на флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков направи извода, че всички поставени задачи са изпълнени с много добра ефективност, с надграждане на постигнатото ниво на подготовка на личния състав за работа в коалиционен формат и повишаване на оперативната съвместимост със страните-членки на НАТО. Той очерта и основните насоки за работа на военното формирование през 2021 г.
Командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов даде висока оценка за дейността на флотилията през 2020 г. Той определи подготовката на офицерите като ключов момент в развитието на кадрите като акцентира върху необходимостта от преминаване през различни длъжности и позиции за повишаването на тяхната комплексна подготовка и визия за бъдещото им успешно професионално израстване.
По-късно вчера началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов посетиха новия център по киберсигурност във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, гр. Варна. Те бяха посрещнати от началника на училището флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров. Началникът на отбраната се запозна с възможностите и целите на киберцентъра.
„ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се утвърди като иноватор, като флагман на научната дейност в Българската армия и Въоръжените сили. Този център за киберотбрана е не само част от Катедра „Информационни и комуникационни технологии“ на Морското училище, но е изграден с визия и концепция да служи за нуждите на Българската армия и държава“, категоричен беше адмирал Ефтимов.
|
14.01.2021 |
|
13.01.2021 |
|
12.01.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участваха днес, 12 януари, в честването на 113-ата годишнина от създаването на българското военно разузнаване и празник на служба „Военно разузнаване“ (СВР). В двора на службата бе отслужен молебен за здраве. На ритуала присъстваха и.д. директорът на служба „Военно разузнаване“ полковник Велко Атанасов и ръководният състав на службата.
„Днешният празник е чудесен повод да отбележим приноса и заслугите на най-старата българска специална служба - наследник и продължител на славните традиции и опит на българските военни разузнавачи, проявили героизъм и себеотрицание“, се казва в поздравителния адрес от министъра на отбраната Красимир Каракачанов към военнослужещите и цивилните служители от военното разузнаване. Той изразява своята благодарност за всеотдайността, енергията и професионализма на целия личен състав на службата.
„В празничния ден изразявам увереността си, че вашата експертиза ще продължи да бъде в основата на своевременното и точно идентифициране, оценката и изпреварващото информиране за потенциалните рискове и заплахи за сигурността и интересите на страната“, се посочва в поздравителния адрес на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той изразява своята категоричност, че компетентността и високият професионализъм на военните ни разузнавачи безспорно са от голямо значение за вземането на обосновани решения в областта на отбраната и Въоръжените сили. „Уверявам ви, че ще разчитам на нея при осъществяване на моите правомощия като началник на отбраната и в бъдеще“, заявява в поздравлението си адмирал Ефтимов.
Официалните гости и ръководството поднесоха венци и цветя на паметниците на загиналите при изпълнение на служебния си дълг български военни разузнавачи.
Празникът на българското военно разузнаване бе отбелязан и от Съвместното командване на силите. Командващият на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров поздрави личния състав от отдел „Разузнаване“ и „Оперативния разузнавателен информационен център“ за активната им и достойна воинска служба.
През 1908 г. на 12.01 (нов стил) влиза в сила Указ № 190 на княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция.
С министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. 12 януари е обявен за официален празник на българското военно разузнаване.
|
11.01.2021 |
  „Познаването на Раковски и осмислянето на Раковски ще доведат до идеи и енергия, които ще бъдат полезни за България“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на пресконференция за представянето на програмата за националните чествания на 200 години от рождението на Георги Раковски (1821 - 1867), във Военната академия днес, 11 януари.
По думите му Първа и Втора българска легия са първообразът на Българската армия и това е причината Военната академия, най-старото ни висше военно училище, да носи днес неговото име. „Самата легия на Раковски по същество е олицетворение на общобългарската идея. Ако погледнете списъка на легионерите в Белград и в Първата, и във Втората българска легия, ще видите хора не само от днешните предели на България. Ще видите хора от пределите на днешната Република Северна Македония, хора от пределите на днешна Северна Добруджа, хора от Тракия от онези части, които днес не са в България. Това, според мен, е първообразът на Българската армия. Идея, с която събираш млади хора, възпитаваш ги и ги обучаваш, включително и на военна наука. След това те, включително и Левски, продължават делото на Раковски“, посочи още министър Красимир Каракачанов. Той изрази надежда националните чествания и мероприятията, свързани с тях, да доведат до „по-сериозно познаване от бъдещите поколения на личността на един велик българин, който стои леко встрани или по една или друга причина е поставен в сянката на други свои съвременници, бих казал – незаслужено“.
Генерал-майор Груди Ангелов, началник на Военната академия „Г. С. Раковски“, представи Инициативния комитет за отбелязване на годишнината, в който влизат известни представители на различни сфери на обществения и културен живот. Кметовете на населени места в страната представиха чрез видеоконферетна връзка най-важните мероприятия, предвидени за реализиране в градовете София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Котел, Панагюрище и Раковски.
Планът за подготовката и тържественото отбелязване на 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски предвижда изработване на военно-учебен и документален филм за Георги Раковски, изложби на произведения на Раковски и срещи-четения в различни населени места, експозиция от оригинални документи, архиви и старопечатни книги в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, отворени врати във Военната академия и много други мероприятия.
Националните чествания, посветени на 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски, са под патронажа на Красимир Каракачанов – заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на отбраната и Боил Банов - министър на културата. Събитията ще се проведат през цялата година. На съвместната пресконференция присъстваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, министърът на културата Боил Банов, началникът на Военната академия генерал-майор д-р Груди Ангелов, заместник-кметът на Столична община д-р Тодор Чобанов.
|
11.01.2021 |
      Началото на подготовката на личния състав на Българската армия през новата учебна 2021 г. беше отбелязано във военните формирования с тържествени ритуали и при спазване на противоепидемичните мерки. Командирите на военните формирования представиха пред личния състав постиженията през изминалата година и приоритетите в подготовката на военнослужещите през 2021 г. На годишния анализ на подготовката на личния състав в авиобаза Граф Игнатиево присъства командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров. Командирът на авиобазата бригаден генерал Николай Русев представи резултатите от цялостната дейност на личния състав през изминалата година като акцентира на изпълнението на задачите по охраната на въздушното пространство на страната и безопасността на полетите. Той отчете, че всички планирани и допълнително поставени задачи са изпълнени успешно. Частично е преодоляна и негативната тенденция за намаляване на броя на военнослужещите по категории. „Уверен съм, че в близките месеци ни предстои качествена промяна в ресурсното осигуряване и интензивна летателна подготовка през година“, посочи бригаден генерал Николай Русев.
„Благодарение на всички специалисти от базата отчитаме една успешна година, въпреки предизвикателствата от различен характер“, каза командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров. Той изтъкна, че обновление през настоящата година трябва да има, и то ще бъде свързано не само с началото на проектите за модернизация на летището, но и в летателно отношение, където ще се търсят пътища за увеличаване на броя на изправните самолети МиГ-29 и приучването и подготовката на млад летателен състав. Генерал-майор Петров благодари за усърдието, мотивацията и пълната мобилизация на личния състав за изпълнение на всички задачи през изминалата година, в това число и за активното участие в разработването на техническите задания във връзка с изграждането на новата инфраструктура на базата и пожела на всички здраве и успехи през 2021 г.
|
09.01.2021 |
|
08.01.2021 |
Военната академия, която носи името на Георги Стойков Раковски, ще бъде домакин на съвместна пресконференция на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и министъра на културата Боил Банов на 11 януари от 11.00 ч. по повод националните чествания на 200 години от рождението на големия български будител, възрожденец и революционер. Водещ на пресконференцията ще бъде началникът на Военната академия и председател на Инициативния комитет за национално отбелязване на годишнината от рождението на Георги Раковски генерал-майор д-р Груди Ангелов. В пресконференцията чрез видеоконферентна връзка ще се включат и представители на местната власт, членове на Инициативния комитет, които ще презентират предстоящите събития и дейности, посветени на живота и делото на Раковски, в градовете София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Котел, Панагюрище и Раковски.
Уважаеми колеги, Акредитираните към Министерството на отбраната и Министерството на културата представители на медиите ще бъдат допускани в района на Военна академия „Г. С. Раковски“ от 10.30 ч. да отразят пресконференцията в комплекс „Царски зали“, при спазване на противоепидемичните мерки. Моля, заповядайте! *** С регентски указ от 5 март 1946 г. на създадената преди 109 години Военна академия е дадено името „Георги Стойков Раковски“. Академията е най-старото висше военно училище в България и основната образователна институция в страната по въпросите на сигурността и отбраната, гражданско-военните отношения, военното изкуство и оперативната съвместимост със съюзническите армии от НАТО, както и средище за научни изследвания по въпросите на националната сигурност.
|
08.01.2021 |
Военнослужещ от Сухопътните войски дари наградата си на болно дете. Редник Димитър Демирев от димитровградското село Добрич, който улови богоявленския кръст в река Банска, предостави парите от спечелената награда и същата сума лични средства за лечението на 10-годишния Денислав Георгиев, който страда от левкемия.
„Християнските ценности трябва да се спазват“, казва Димитър Демирев. 30-годишният редник е военнослужещ в 38-ми механизиран батальон от състава на 2-ра механизирана бригада - Стара Загора. Той е научил от телевизията за болното дете. Веднага след като получил наградата от кмета на селото и местна фирма, той превел парите в сметката за лечението на Денислав.
Редник Димитър Демирев е на служба в Българската армия от 2016 г.
|
07.01.2021 |
|
07.01.2021 |
За 355 места за курсанти в трите висши военни училища могат да кандидатстват желаещите през настоящата година. Със заповед на министъра на отбраната от 5 януари 2021 г. е заявен броят места за прием на курсанти и военнослужещи във висшите военни училища за учебната 2021/2022 година.
В Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ са обявени общо 231 места за прием на граждански лица за обучение като курсанти в редовна форма, за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ в професионално направление „Военно дело“ по 14 специализации от специалността „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“.
Най-големите специализации са „Полева артилерия“ (45 места); „Мотопехотни и танкови войски“ (34 места); „Противовъздушна отбрана на войските“ (29 места); „Материални ресурси, придвижване и транспорт“ (25 места); „Военни комуникационни и информационни системи – Компютърни системи и технологии” (15 места); „Военни комуникационни и информационни системи – Комуникационна техника и технологии” (11 места) и др. В задочна форма на обучение са обявени 22 места за курсанти в 3 специализации („Разузнаване“; „Танкова и автомобилна техника“; „Материални ресурси, придвижване и транспорт“).
Общо заявеният брой места за учебната 2021/2022 г. в НВУ редовно и задочно е 253.
Във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски” са обявени 54 места само за редовно обучение по 6 специализации. Най-голямата от тях е „Летец-пилот” (25 места, от които 3 са за нуждите на МВР). За специализацията „Ръководител на въздушното движение” са обявени 7 места, за „Летателни апарати и авиационни двигатели“ и „Радиоелектронно оборудване на летателни апарати” - по 6 места всяка и др.
Във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” са обявени 48 места само в редовна форма на обучение за 5 специализации. Най-голямата е „Медицинско осигуряване на въоръжените сили“ (20 места), както и „Кибероперации“ (11 места). По 6 места са обявени за специалностите „Корабоводене” и „Корабни машини и механизми” и др.
Подаването на документи за ранен прием за курсанти традиционно започва през януари в съответното висше военно училище или във военното окръжие по местоживеене. Сред условията, на които трябва да отговарят кандидатите за обучение във висшите военни училища, са: да имат средно образование; да са годни за военна служба; да нямат друго гражданство освен българско; да не са осъждани и да нямат образувано наказателно производство; да не са освобождавани от военна служба с дисциплинарно наказание "уволнение"; да не страдат от психично заболяване; към 31 декември в годината на кандидатстване да са пълнолетни и гражданските лица да не са по-възрастни от 31 години; минимален ръст и тегло и др.
*** Гарантираната реализация и ясното кариерно развитие са сред основните предимства на завършващите висши военни училища. Непосредствено след дипломирането си завършилите висше военно образование получават и назначенията си като офицери във военни формирования. Курсантите се обучават за придобиване на висше образование за образователно-квалификационна степени „бакалавър” по две специалности – военна и гражданска. Те са на пълна държавна издръжка докато се обучават.
По време на обучението курсантите имат право да ползват безплатно съвременно обзаведени общежития, столово хранене и служебно облекло. Също така те имат месечна стипендия и възможности за обучение и специализации в страни на Европейския съюз. Висшите военни училища предлагат още безплатен достъп до интернет, добре поддържана полигонна и тренажорна база, модерна учебно-материална база, развита библиотечна и компютърна система и центрове с отлични условия за спорт (фитнес зали, плувни басейни, спортни площадки и др.). По време на обучението си курсантите имат възможност за участия в съвместни учения, изучаване и използване на различни видове въоръжения (стрелкови оръжия, бойна техника, артилерийски системи и др.) и получават сертификат за владеене на английски език STANAG.
Срокът на обучение на курсантите за всички военни специализации е пет години. Учебното време е два семестъра: зимен (август – януари) и летен (февруари – юли). След всеки семестър и редовна изпитна сесия курсантите ползват ваканция от 30 дни.
Ежегодно се провеждат стажове и учебни практики във военни формирования и граждански учреждения. Прилага се и междудържавна договореност за обмен на обучаеми и преподаватели с чуждестранни университети. Висшите военни училища активно участват в програма „Еразъм+” за обмен на обучаеми и преподаватели.
|
06.01.2021 |
  Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит отслужи днес, 6 януари, Богоявленски водосвет на бойните знамена и знамената-светини на Българската армия. „В този ден по стародавна традиция Българската православна църква освещава бойните знамена на Българската армия, като моли Бога с неизречимата и безмерна любов да благослови родната ни армия, та кръстът Христов всякога да бъде в техните сърца. Храбрите воини да отстояват с християнство мъжество и чест устоите на нашата нация, да бранят безстрашно родината ни, да имат себежертвена любов. Нека кръстът Христов всякога да ви осенява благодатно. Да имате любов в сърцата си, много радост в душите си, да имате твърда и непоколебима вяра, за да пребъдем - един славен народ, гордеейки се със своята история, проповядвайки и изповядвайки своята православна вяра, с която сме закърмени и да бъдем едни добри следовници на храбрите българи“. Това бяха приветствените думи на патриарх Неофит, произнесени от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний.
На тържествения ритуал пред Паметника на Незнайния воин присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши военни, представители на военно-патриотични и родолюбиви организации.
Пред медиите министърът на отбраната Красимир Каракачанов отправи своя празничен поздрав: „Пожелавам на всички военнослужещи и техните семейства преди всичко здраве. Да бъдат все така отдадени на войнската професия и с Божията помощ: Напред.“
„На Българската армия желая успехи, дръзновение и кураж във всяко едно начинание. 2020-а година бе успешна и се надявам, че през настоящата ще продължим в същия дух. Ще изпълним задачите, които сме си поставили, а те са много и амбициозни. На днешния празник, на Богоявление да си пожелаем да сме здрави и да следваме курса, по който сме поели“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
|
06.01.2021 |
         Във всички гарнизони на страната бяха отслужени водосвети на бойните знамена на празника Богоявление днес, 6 януари. Ритуалите преминаха при спазване на противоепидемичните мерки. Представителни военни подразделения в ограничен състав участваха в ритуалите по места и за 173-годишнината от рождението на поета-революционер Христо Ботев.
Военнослужещи от Сухопътните войски участваха в Богоявленския водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената - светини на Българската армия в градовете Карлово, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Асеновград, Смолян, Белене, Пловдив. В Калофер почетна военна рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада участва в тържественото отбелязване 173-а годишнина от рождението на Христо Ботев.
В Пловдив пред катедралния храм „Успение Богородично“ Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи водосвет на знамената на формированията от гарнизона (военни формирования 32 990 – Пловдив, 28 000 – Граф Игнатиево, 32 040 – Крумово и 46 690 – Пловдив. Той благослови и поръси със светена вода за здраве и успехи представителните части на Българската армия. С литийно шествие знамената и представителните блокове се придвижиха до моста на р. Марица, където по традиция се хвърля кръста по случай църковния празник Богоявление. По-рано в Кърджали пред църквата „Св. Йоан Предтеча“ Пловдивският митрополит Николай отслужи литургия и водосвет на националното знаме, представителното и бойното знаме на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и репликите на знамето на Априлската епопея и на Самарското знаме, и благослови представителните формирования от СКСО. Почетният строй и в Пловдив и в Кърджали беше приет от председателя на 44-ото Народно събрание Цвета Караянчева. И в двата града присъства командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев.
Във Варна военният ритуал “Водосвет и благославяне на частите и техните бойни знамена” се състоя в Пункта за базиране. В ритуала, организиран съвместно с Варненска и Великопреславска митрополия, участваха представителни части от Варненския гарнизон и Представителният духов оркестър на ВМС. Строя на представителните блокове прие командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов. Тържествен водосвет за благославяне на частите и техните бойни знамена отслужи негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, по време на който бяха благословени бойните знамена на Пункт за базиране Варна, ВВМУ ”Н. Й. Вапцаров” и военните формирования от ВМС. След ритуала на паметника на Христо Ботев бяха положени цветя по случай 173 години от рождението му.
В Бургас представителни части от гарнизона участваха в богоявленския ритуал пред храм „Св.св. Кирил и Методий”. Строя на представителните блокове от ВМС бе приет от командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков. Тържествен водосвет отслужиха свещеници от Сливенска митрополия. Пред бюст-паметника на Христо Ботев бяха положени венци и цветя по повод 173 г. от рождението му.
В Шумен с водосвет военнослужещите от факултета „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет "Васил Левски" и двете военни формирования в града отбелязаха Богоявление и 173 г. от рождението на Христо Ботев. Водосветът бе отслужен от отец Красимир Капитанов на строевия плац на военното училище. Той е благослови и военните знамена на факултета и формированията.
В Ямбол 24- годишният военнослужещ от авиобаза „Безмер“ Тони Славов извади богоявленския кръст от река Тунджа. Младият мъж служи в авиобаза "Безмер" като свързочник. Поради пандемичната обстановка тържественият водосвет за успехите на Българската армия и освещаването на бойните знамена бяха извършени в авиобаза "Безмер" при закрити врати.
|
« 1 2 3
423 424 425 » |
|
 |