 |
05.03.2021 |
Проектът за придобиване на нов тип бойна бронирана машина за Сухопътните войски не е прекратен. Предложил съм стартираната процедура да бъде прекратена от Министерския съвет, защото двете фирми, които останаха на финала, са посочили цени, по-високи от сумата, която ни е гласувал българският парламент“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 март, в отговор на журналистически въпроси след годишната конференция на началника на отбраната. „Пред мен имаше две алтернативи. Едната - да поискаме от парламента да увеличи предложените финансови средства за реализацията на проекта, което аз смятам за нецелесъобразно не само заради Ковид пандемията. Считам, че при подходящи условия може да се впишем в гласуваните вече финансови средства, ако променим някои от изискванията на техническото задание“, поясни министърът на отбраната. „Вторият вариант е да се проучат възможностите на българския военно-промишлен комплекс. Възложил съм на търговско дружество ТЕРЕМ, което е структура на Министерството на отбраната, да изготви доклад за възможностите бронираните машини да бъдат изградени на базата и с усилията на българския военно-промишлен комплекс. Когато този доклад е готов, ще може да се ориентираме какъв да е подходът. Ние ще подготвим цялата експертиза“, разясни министър Каракачанов. Той отбеляза, че на този етап не е редно да се прибързва и предстои решението за реализацията на проекта да бъде взето от следващото правителство.
Министър Каракачанов коментира и проблема с ниския нальот на военните пилоти. „През 2017 г. перспективата беше ужасяваща. Изтребителната авиация и Су-25 бяха пред приземяване. Ако не бяхме взели мерки за ремонтирането на самолети МиГ-29 и за възстановяването и модернизацията на Су-25, ние буквално вече нямаше да имаме летящи самолети“, посочи той. Проблемът с нальота на летците може да бъде решен с увеличаване на броя на изправните самолети, годни за експлоатация, и с въвеждането на новия тип боен самолет F-16, разясни министърът на отбраната.
„Знаете проблемите с осигуряването на армията в миналото, респективно на Военновъздушните сили, но политическото и военното ръководство през последните години постигна много“, заяви и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Tой отчете, че има проблеми и със състоянието на учебната авиация, но увери, че се работи и увеличаването на броя на изправните учебни самолети е на финален етап. Сред постигнатите успехи от ръководството на Министерството на отбраната началникът на отбраната акцентира върху ремонта на изтребители МиГ-29, ремонта и модернизацията на Су-25, както и сключения договор за нов тип боен самолет F-16.
Адмирал Ефтимов използва възможността да подчертае важността на експертизата, създадена в Министерството на отбраната при подготовката и сключването на проектите за модернизация на Българската армия.
На въпрос за броя на заболелите военнослужещи от Ковид-19 министър Каракачанов посочи, че заболяването е засегнало 2% от личния състав на Българската армия. „Като цяло ситуацията е под контрол. Ако направим сравнение с общия брой на заболелите български граждани, този процент е значително по-нисък. Това се дължи на личната дисциплина, която един военнослужещ има“, каза министърът на отбраната. Той благодари на медиците от ВМА и от военните болници в страната, които са на първа линия в борбата с пандемията и лекуват не само военнослужещите, но и голяма част от заболелите граждани. „Ние мобилизирахме и военнослужещите, които имат медицинска подготовка, за да облекчат труда на лекарите и на медицинския състав във военните болници. Благодаря и на тях, защото ние им вменихме допълнително задължение, което те изпълниха с достойнство“, заяви министър Каракачанов.
„Най-важното, заложено в План 2026, е реорганизирането на командната структура на Българската армия“, каза началникът на отбраната адмирал Ефтимов в отговор на журналистически въпрос. „Стремим се да въведем командвания за всяка мисия и операция, за да може на военното и политическото ръководство да бъде представен най-добър вариант за използването на Въоръжените сили в случай на криза, който да отговаря на обстановката, действията и синхронизирането с механизмите на колективната отбрана, за да се спести и ресурс“, коментира адмирал Ефтимов.
|
05.03.2021 |
„Тенденцията на повишаване на способностите на Българската армия е положителна. Благодаря на държавното и политическото ръководство. Отчетохме динамична, трудна и предизвикателна година. Общата оценка е, че армията ни се справи блестящо със своите задачи, за което благодаря от сърце на командирите от всички степени“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 март, след провеждането на годишния Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г. Във форума участваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и висши офицери и командири на военни формирования от Българската армия.
„За последните две-три години Въоръжените сили се развиват с темпове, непознати от последните десетилетия. Искам да поздравя министъра на отбраната затова, че с неговата много активна работа изискването човешкият фактор да бъде във фокуса на развитие на Въоръжените сили има голям напредък“, заяви президентът Румен Радев пред журналисти. „Този анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили впечатлява със своята откровеност, обективност и визионерство какво да се прави занапред“, посочи той. Президентът поздрави всички военнослужещи и цивилни служители от Българската армия за извършеното през годината и подчерта, че техните огромни усилия заслужават признание и благодарност.
В анализа, представен днес от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, се посочва, че основните фактори, които оказват влияние върху подготовката и състоянието на щабовете и формированията от Българската армия са протичащите в НАТО процеси на трансформация в отговор на бързо променяща се среда на сигурност и изпълнението на поетите от страната ни международни ангажименти в колективната сигурност и отбрана.
„Всички задачи се изпълняваха в сложната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19. Сблъскахме се с редица предизвикателства, но фокусът ни бе насочен най-вече към запазване живота и здравето на хората, без да се нарушава носенето на бойното дежурство, ритъма и качеството на работата в Министерството на отбраната, щабовете и формированията от Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната“, категоричен бе началникът на отбраната. Той изказа благодарност за значимия принос на Военномедицинската академия като водеща структура в приема и лечението на голяма част от тежко болните граждани, както и във ваксинацията на желаещите военнослужещи и граждани.
„Въпреки усложнената епидемична обстановка и наложените ограничения, благодарение на адекватната реакция и предприетите мерки за защита на личния състав, планираните цели, задачи и основни мероприятия по подготовката на Въоръжените сили през 2020 г. бяха изпълнени“, заяви адмирал Ефтимов. Той посочи, че през 2020 г. се проведоха над 270 учения, 25 от които с международно участие. За първи път от почти две десетилетия се проведоха мащабното тактическото учение с бойни стрелби на 61-ва Стрямска механизирана бригада „Балканска Стена -2020” с над 2 500 военнослужещи и 700 единици бойна и спомагателна техника, както и практическата стрелба с противокорабен ракетен комплекс ,,Рубеж”. Ключови моменти в бойната подготовка бяха също военноморското учение с международно участие „Бриз - 2020”, съвместното българо-румънско противоминно учение „Poseidon - 2020” и тактическото учение на флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море - 2020”. Началникът на отбраната открои и ученията на Военновъздушните сили с международно участие „Green Bridge” и „Blue Bridge”, както и съвместната българо-американска летателна тренировка ,,Тракийско лято”. По стандартите на Съюзното командване на НАТО по операциите успешно бе сертифицирана Сухопътна тактическа група за специални операции от състава на Съвместното командване на специалните операции.
Адмирал Емил Ефтимов подчерта, че българските военни контингенти в мисии и операции зад граница бяха сертифицирани и изпълниха своите задачи, за което получиха високи оценки от съюзниците в НАТО и Европейския съюз. Той акцентира на успешно изпълнените задачи от българския контингент Афганистан, който на два пъти се предислоцира - през октомври пое охраната на Предната оперативна база „Далке”, а през декември се развърна за охрана на летище Баграм. „Продължихме успешното си участие в операциите и мисиите на НАТО и ЕС“, отбеляза адмирал Ефтимов.
Успешно бяха изпълнени общо 97 задачи по оказване помощ на населението при бедствия, тежки зимни условия, потушаване огнища на пожари, наблюдение от въздуха, въздушен транспорт и задачи по неутрализиране на открити на територията на страната невзривени бойни припаси. В тях участваха около 826 военнослужещи и 239 единици техника. Унищожени бяха 353 броя невзривени бойни припаса от различен тип и калибър.
„2020 година е ключова и една от най-значимите за Въоръжените сили на страната по отношение придобиването и модернизацията на въоръжение и техника. Благодарение на ясно заявените намерения и активната работа, в ход са редица инвестиционни проекти за модернизация на Българската армия“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той подчерта усилията на Министерството на отбраната за създаването на условия за участие на предприятията от българската отбранителна индустрия.
Той беше категоричен, че в основата на всеки процес във Въоръжените сили стоят хората. „През изминалата година се предприеха допълнителни мерки за преодоляване на некомплекта от личен състав и създаването на условия за по-висока мотивация на военнослужещите“, заяви адмирал Ефтимов. В Анализа се посочва, че са обявени конкурси за приемане на военна служба за 1771 длъжности, назначени са 881 военнослужещи. Конкурсите за 607 от длъжностите ще приключат през настоящата година. През 2021 г. за четвърта поредна година доходите на хората в отбраната се повишават.
„Щабовете и формированията от Въоръжените сили притежават необходимите отбранителни способности за изпълнение на възложените им мисии и задачи, и са в състояние да гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната ни“, заключи началникът на отбраната.
|
04.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, утре, 5 март, ще представи „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г.“. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев.
В събитието ще участват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Уважаеми колеги,
Утре, 5 март, от 10.45 ч. в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34, срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани акредитирани представители на медиите след представяне на валидни лична и журналистическа карта. След приключването на Анализа ще бъдат направени изявления за журналисти.
|
04.03.2021 |
Благодарение на мерките, които бяха взети от Щаба по отбраната, делът на заразените COVID-19 в Българската армия е малък - около 2%. Това съобщи пред медии министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 март.
Ваксинацията в Българската армия върви по план, като приоритет са участващите в мисии и операции зад граница, каквато е и практиката в НАТО, каза още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „98% от участниците в 42-ия контингент, който преди ден изпратихме за мисията на НАТО в Афганистан, са ваксинирани. Останалите са преболедували и имат антитела“, обясни той.
Министър Каракачанов и адмирал Ефтимов коментираха пред медии отмененото участие на Военноморските сили в учението „Посейдон“.
„За нас на първо място е грижата за здравето и живота на личния състав. Такава е и практиката в НАТО - където има и най-малък риск за живота и здравето на военнослужещите, се предприемат съответните мерки“, каза началникът на отбраната.
„Посейдон“ е традиционно противоминно учение, което се провежда от 20 години, като ротационно се домакинства от българските и румънските ВМС. За подготовка в него са били определени два противоминни кораби – минен ловец „Цибър“ и базов миночистач с номер 63. „Двата екипажа бяха тествани с PCR, като резултатът на всички беше отрицателен. Екипажите бяха поставени под карантина. При повторния тест, два дни преди края на карантината, излязоха пет положителни случая на единия кораб и шест на другия. След доклад на командира на ВМС предложих нашето участие тази година да бъде прекратено и препланирано“, каза адмирал Ефтимов.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира темата с думите: „Не мога да разбера какви са тези хора, които във всяко нещо виждат световен заговор, или си го измислят. Писания, че с нашето неучастие ние саботираме учение на НАТО, са абсолютно безотговорни“.
Той бе категоричен, че обща практика в НАТО е, когато има подобни случаи, съответното формирование или част от него да се изтегли от учението с оглед запазване на здравето на хората. Министърът даде пример със Срещата на министрите на отбраната на ЕС, която е проведена онлайн именно поради подобни проблеми в Брюксел. Поради същата причина Австрия и Чехия са отказали участие на техни военнослужещи в предстоящото учение „Родопи - 21“ на 101-и алпийски полк. „Така че, когато става въпрос за армията – нека да бъдем по-отговорни, а не да търсим евтини сензации“, призова министърът на отбраната.
|
04.03.2021 |
|
04.03.2021 |
  „НАТО е в процес на постоянна трансформация, за да отговори на промените в средата на сигурност, новите предизвикателства и рискове. Разработена и приета бе новата военна стратегия, с която бе променен стратегическият подход за възпиране и отбрана в зоната за отговорност на Алианса в противодействие на пълния спектър от заплахи”. Това заяви днес, 4 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при откриването на Годишната конференция. Адмирал Ефтимов поясни, че тази стратегия поставя нови предизвикателства пред Въоръжените сили за развитие на техните способности и степен на готовност, което аргументира избора на тазгодишната актуална и значима тема на конференцията - „Развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България в контекста на изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана“.
Началникът на отбраната подчерта, че посочената тема е в унисон с проведения Стратегически преглед на отбраната. Основният фокус по време на събитието днес е поставен върху въпросите по изграждането на адекватен възпиращ и отбранителен потенциал за своевременно посрещане на непрекъснато променящите се предизвикателства и заплахи за сигурността, как и в каква посока нашите Въоръжени сили трябва да развиват своите способности, за да изпълнят съюзните си задължения в рамките на колективната отбрана на НАТО. Поради важността на трансформационните промени както за НАТО като съюз за колективна отбрана, така и за всички страни-членки, участие чрез видеоконферентна връзка в конференцията ще вземе заместникът на върховния главнокомандващ на Силите на НАТО в Европа генерал Тим Радфорд, посочи адмирал Ефтимов.
През изминалите четири години постигнахме добри резултати за реализиране на основните приоритети, които си поставихме. Благодаря на военното ръководство затова, че с общи усилия успяхме да изпълним няколко неща, които в началото на мандата изглеждаха като мечта. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в словото на откриването на конференцията. Сред положителните промени той посочи повишаването на доходите на военнослужещите и модернизационните проекти.
„Когато преди 4 години започна нашата съвместна работа основният приоритет, който вие поставихте, и аз приех, беше грижата за хората, служещи в Българската армия“, посочи министър Каракачанов.
По думите му, всички позитивни промени нямаше да се случат, ако нямаше добра съвместна работа между цивилното и военното ръководство.
„Успяхме да постигнем две основни неща, които са изключително важни за мотивацията на един воин. Първо, успяхме да убедим обществото, че армията е не само нещо красиво, което виждаме на Гергьовденския парад. Убедихме обществото, че Българската армия е нещо реално и става все по-боеспособно в защита на нашата териториална цялост и суверенитет на българската държава. И второто, което мисля, че успяхме да постигнем, е – че вдъхнахме увереност на мъжете и жените в униформа, че периодът на забвение има своя край. Защото освен добре подготвен, добре облечен, нахранен, добре заплатен, много важно е и един военнослужещ да бъде и мотивиран. Мисля, че оттук нататък връщане няма как да има. Самочувствието, което нашите военнослужещи придобиха, няма как да бъде сложено под капака на политическото безразличие“. В събитието участват ръководители на държавни институции и структури, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Във втория ден на конференцията началникът на отбраната ще представи анализ на подготовката на Въоръжените сили през 2020 година и ще очертае реалната картина на тяхното състояние, изпълнението на основните им мисии и задачи, както и развитието на способностите им през изминалата година. „Наред с положителните страни, сме направили задълбочен анализ на допуснатите слабости и причините за тях, за да фокусираме усилията си в преодоляването им и да поставим солидна основа, върху която да стъпим за изграждането на необходимите способности за адекватен отговор на повишените изисквания на Алианса. Ще отчетем и много достижения, които са красноречиво доказателство за работата, свършена в Министерството на отбраната и Щаба на отбраната през последните години“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
|
04.03.2021 |
  „Общо е задоволството за успешното провеждане на календара на Националната военна спортна федерация в условията на пандемия, за което благодаря на ръководителите на клубове, членовете на Управителния съвет и на състезателите за проявената отговорност, дисциплина и съобразяване с мерките за безопасност“. Това заяви днес, 4 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в Централния военен клуб - гр. София, където с кворум от 26 военни спортни клуба от възможни 28 се проведе годишното редовно отчетно събрание на Националната военна спортна федерация. Като неин председател адмирал Ефтимов представи доклада за дейността й през изминалата 2020 г.
Делегатите приеха още три нови спортни дисциплини, така от тази година ще има 10 държавни военни първенства. „Целим да разнообразим календара, да го направим по-привлекателен и да разширим неговия обхват. През годините обсъдихме няколко идеи и това беше крайният резултат с новите предложения – баскетбол 3x3, маратон 10 км и щафетен маратон. Имаме добра комбинация между военно-приложни и масови спортове, което дава възможност на по-широк кръг желаещи да се включат в календара на военната ни федерация“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
В рамките на церемонията бяха наградени трите отбора комплексни шампиона в държавните първенства под егидата на федерацията. На първо място за 2020 г. се класира Военен университетски спортен клуб „Васил Левски“ Велико Търново, който и получи преходната купа на председателя на федерацията. На второ място е ВСК Транс-логистик - Бургас, а трети е ВСК Военна полиция.
Календарът на НВСФ стартира с първенството по плуване, което ще се проведе в Спортпалас във Варна от 13 до 15 април. Последните шампиони за годината ще станат ясни на 21 октомври, когато ще се изиграят финалите на държавните военни първенства по футбол за мъже и футбол за жени на малки врати.
|
03.03.2021 |
        Благодаря на българските военнослужещи – от редника до генерала, за службата в името на България, която е наш национален идеал. Това е предназначението на нашата армия – да защитава суверенитета и териториалната цялост на страната ни. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов честити днес Националния празник на Република България. В церемонията по издигането на националния флаг, която се проведе пред паметника на Незнайния воин в София, участваха вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Марияна Николова, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Въоръжените сили на Република България, народни представители, дипломати.
Българският трибагреник беше издигнат под звуците на химна на Република България. В чест на Националния празник беше произведен артилерийски салют от 20 залпа. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Марияна Николова и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поднесоха венци и цветя пред паметника на Незнайния воин и се преклониха пред паметта на загиналите за национално освобождение и обединение. В ритуала участваха Гвардейският представителен духов оркестър и представителни подразделения на Националната гвардейска част.
Пред журналисти след тържествения ритуал министър Каракачанов заяви, че Трети март остава символ на националния идеал всички българи да живеят свободно в собствената си държава. В името на този национален идеал България участва в Сръбско-българската война, в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни. „Българските политици и тогава и сега са се карали, но са имали една обща цел – българите от България, Тракия и Македония да живеят свободно и в земите си, какъвто е заветът на Левски“, каза министър Каракачанов и призова партиите да работят за нацията, за да има българска държава. „България е една. България ще остане и във вековете напред“, заяви той.
Военнослужещи от Българската армия днес участваха в честванията по повод 143-ата годишнина от Освобождението на България в цялата страна. Те отдадоха воински почести на героите, загинали за свободата на Родината, и поднесоха венци и цветя.
|
03.03.2021 |
Годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов започва утре, 4 март 2021 г. Актуалната тема на форума тази година е: „Развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България в контекста на изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана“.
Във форума ще участват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, ръководители на държавни институции и структури, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Уважаеми колеги, В утрешния ден, 4 март (четвъртък), в сградата на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен“ № 34 (срещу „Пирогов“) до 09.00 ч. ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта (вход от Приемната). От 9.30 ч. ще имате възможност да присъствате на откриването на конференцията от началника на отбраната и министъра на отбраната и да заснемете протоколни кадри.
|
02.03.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 3 март, в церемонията по издигане на Националното знаме на Република България, която ще започне в 11.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в столицата в чест на Националния празник.
На събитието ще присъстват представители на ръководния състав на Министерството на отбраната и висши офицери от Въоръжените сили. В ритуала ще участват формирования на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на изпълнението на химна на Република България ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа.
По повод Националния празник в 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
Тържествената проверка (заря) в чест на 143-ата годишнина от Освобождението на България ще се проведе от 18.30 ч. на площад „Народно събрание“. В нея ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Станимир Христов – директор на дирекция „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната.
В тържествата по повод Националния празник на Република България в цялата страна ще участват представителни военни части от Въоръжените сили.
Днес, 2 март, военнослужещи и военният духов оркестър от 61-а Стрямска механизирана бригада ще участват в тържествената проверка (заря) в гр. Сопот, която ще започне в 18.30 ч.
На 3 март представителни части от 61-а механизирана бригада в 11.30 ч. ще поднесат венци и цветя пред Паметника на свободата на Шипка.
В празничния ден военнослужещи от Сухопътните войски и Военноморските сили ще участват в ритуалите по издигане на националния флаг и в поднасянето на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението на България в градовете Карлово (10.00 ч., площад „20 – ти юли“), Казанлък (09.00 ч., площад „Севтополис“ ), Белене (10.00 ч. в Парка на признателността), Ловеч (11.00 ч., площад „Тодор Кирков“), Плевен (12.00 ч., площад „Възраждане”), Благоевград (от 10.30 ч. пред паметната плоча на първия освободител на града - майор Орлински и от 11.00 ч., площад „Македония” пред паметника на Гоце Делчев), Сандански (11.00 ч. пред Паметника на загиналите във войните); Бяла Слатина (11.00 ч. на централния площад); Стара Загора (от10.00 ч. пред общината в града и от 11.00 ч. пред областната администрация и Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“); Димитровград (10.00 ч), Хасково (11.00 ч.), Ямбол (в 10.30 ч. пред общината); Чирпан (10.30 ч. пред паметника на Съединението), Смолян (11.00 ч. пред паметника на Борците за свобода на площад „Възраждане“ в кв. Устово), Асеновград (10.30 ч. площад „Николай Хайтов“); Елин Пелин (11.00 ч., площад „Независимост“), Русе (11.00 ч. пред паметника на Свободата), Варна (площад „Независимост”), Добрич (пред паметника на хан Аспарух и пред Костницата на загиналите руски войни), Бургас (пред сградата на общината и пред паметника на Руските освободители), Созопол (пред Арката с паметните плочи на загиналите във войните) и в гр. Черноморец (пред Паметника на загиналите във войните).
Военнослужещи от Сухопътните войски, Военноморските и Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ ще участват в тържествените проверки (зари) в градовете Пловдив, Варна, Шумен, Провадия и Дългопол.
С участието в общинските прояви по повод Националния празник – 3 март, военнослужещите от Въоръжените сили на Република България ще отдадат воински почести и ще се преклонят пред паметта на загиналите за национално освобождение и обединение. Тържествата са организирани при спазване на противоепидемичните мерки.
|
02.03.2021 |
          „Горд съм с подготовката, която проведе 42-ият български контингент за участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан. Благодарен съм на командващия на Съвместното комндване на силите за успешното прилагане на съюзните стандарти, на командира на Сухопътните войски и на командира на 61-а Стрямска механизирана бригада за положения воински труд, проявената отговорност и дисциплина“. Това заяви днес, 2 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при участието си в церемонията за изпращане на новия български контингент. Събитието се проведе на площад „Васил Левски“ в гр. Карлово.
Началникът на отбраната бе категоричен, че обстановката в Афганистан е сложна и подходът на НАТО е, че съюзните сили ще се изтеглят, когато условията го позволяват. „В момента тече комплексна оценка на обстановката в Афганистан и предстои да се вземе политическо решение“, заяви адмирал Ефтимов. Той припомни, че такава е и националната позиция – до вземане на окончателно решение, българският контингент да продължи участието си в този формат. „Девизът в НАТО е „Заедно в Афганистан за участие в мисията и заедно – изтегляне от нея“, поясни началникът на отбраната.
Той отбеляза, че военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната следи ситуацията в Афганистан и осигурява необходимите условия по логистиката и защитата на контингента. „Доказахме го през изминалата година, когато извършихме две предислокации на нашия контингент в Афганистан“, припомни адмирал Ефтимов. Той подчерта, че България и българските Въоръжени сили, мъжете и жените в строя на 42-ия контингент за участие в мисията в Афганистан, спазват и изпълняват съюзния ангажимент и една от основните мисии на Въоръжените ни сили - „Подкрепа на международния мир и сигурност”.
„Много от вас имат опит от участие в предишни мисии, но опитът не трябва да притъпява бдителността, отговорността и дисциплината“, призова адмирал Ефтимов военнослужещите от състава на заминаващия контингент. В навечерието на Националния празник на страната ни – 3 март, той подчерта, че днешните български воини са достойни наследници на славните ни опълченци, дали живота си за свободата на България. „Желая ви „На добър път“ и да ви посрещнем в пълен състав пред вашите близки и роднини“, пожела на военнослужещите адмирал Ефтимов.
По-късно днес началникът н отбраната адмирал Емил Ефтимов откри новия щаб на 61-а Стрямска механизирана бригада.
На ритуалите присъстваха командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков, представители на местната власт.
Четиридесет и вторият български военен контингент, определен за участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан е с общ състав до 120 военнослужещи със структура национален елемент, рота за охрана и щабни офицери. По време на мисията военнослужещите ще изпълняват задачи, свързани основно с охраната на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“, носене на дежурства в базовия оперативен център, както и с изпълнението на функции в щаба на мисията. Национален командир на контингента е полковник Павлин Велков, помощник-национален командир е подполковник Тодор Тодоров, а командир на ротата за охрана е майор Милен Проданов от военно формирование 34 840 – Карлово от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Непосредствената подготовка на контингента започна през декември 2020 г. и се проведе във военно формирование 34840 - Карлово и на Учебен център „Марино поле”. 42-ият контингент беше сертифициран на 25 февруари 2021 г. с оценка „Боеготов“ за изпълнение на задачи в мисията на НАТО в Афганистан.
|
02.03.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изразиха удовлетворение от високото ниво на изпълнение на задачите по време на съвместната подготовка на военнослужещите от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и от армията на Великобритания. На летище „Чешнигирово“ днес, 2 март, се проведе ден за високопоставени гости, на който присъстваха още Н. Пр. Роб Диксън, посланик на Обединеното Кралство Великобритания и Северна Ирландия, както и представители на Министерството на отбраната.
„Това са момчета, на които ще разчитаме в първите часове на евентуален конфликт. Подготовката им е много добра, а посредством подобни съвместни учения с военнослужещи от армиите на други наши съюзнически държави тя се издига на все по-високо ниво“, посочи министърът на отбраната Красимир Каракачанов след демонстрацията на бойни способности. Той поздрави участниците в демонстрациите с думите: „Благодаря за доверието, което имаха към мен, и за старанието, което положиха. Когато един войник, без значение дали е в Силите за специални операции, Сухопътните войски, флота, авиацията, получава отношение и бъде мотивиран, той си изпълнява много добре задълженията“.
„На момчетата от нашите специални сили много пъти съм казвал, че те винаги могат да докажат своя девиз - „Там, където другите не могат“. За тези 4 години съм наблюдавал много пъти вашите способности. Убеден съм, че ако се наложи вие първи да застанете срещу противник, ще го направите по възможно най-добрия начин. На всички участници в това съвместно учение пожелавам то да завърши успешно, пожелавам здраве (особено необходимо точно в тази ситуация на пандемия), както и успешна служба“.
Министър Каракачанов поздрави британските военнослужещи, участващи в подготовката, с думите: „Добре дошли в България на нашите британски приятели. Радвам се, че сте тук, и че с нашите Специални сили развивате умения и качества, които ще бъдат необходими, ако се наложи, за да утвърждаваме общите си интереси като европейски държави“.
На летище „Чешнегирово“ военнослужещи от СКСО направиха огнева тренировка с използване на симулационни боеприпаси, занятия по водене на огън от движение чрез преодоляване на препятствия и използване на укрития, приложиха стандартни оперативни процедури при водене на бой в затворени пространства. Съвместни българо-британски екипи направиха демонстрация по неутрализиране на терористи в сграда с използване на симулационни боеприпаси. Тези и други задачи, специфични за действията на специалните сили на различни терени и при различни условия, са отработвани в продължение на две седмици от българските и британските участници в съвместната подготовка.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев посочи, че целта на съвместната българо-британска подготовка е отработване на тактически действия. „При специалните сили успехът на една малка група в много случаи определя успеха на големите операции. Позволете ми да благодаря на тези мъже, които тренират втора седмица, и ще продължат до 5 март, затова че до този момент успешно и безаварийно водят подготовки в три различни центъра. Убеден съм, че това е в интерес на всички – да се издига на по-високо ниво подготовката на българските и британските военнослужещи, както и оперативната съвместимост и доверието и приятелството помежду им“, каза още генерал-майор Явор Матеев.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, посланикът на Великобритания у нас Н. Пр. Роб Диксън получиха от генерал-майор Явор Матеев символичния знак на съвместната подготовка с датата и мястото на нейното провеждане.
|
02.03.2021 |
Специализиран екип от 42-ри механизиран батальон в гр. Ямбол, от състава на 2-ра механизирана бригада, беше задействан на 1 март със задача да разузнае, транспортира и унищожи невзривен боеприпас, открит на около 2 км от пътен възел „Петолъчката”, в землището на град Стралджа, област Ямбол.
Под ръководството на капитан Димитър Дренски, екипът извърши оглед и установи, че боеприпасът е опашна част на изстрел ПГ– 9 със самоликвидатор. Боеприпасът беше унищожен при спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
01.03.2021 |
„Доволен съм, командирът и командването на Съвместното командване на специалните операции са активни и това се вижда по резултатите, които отчитаме днес“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, днес, 1 март, след като се запозна с годишния анализ на подготовката, дисциплината и войсковия ред в Съвместното командване на специалните операции в гр. Пловдив.
Адмирал Ефтимов бе категоричен, че 2020 година е била трудна, но въпреки предизвикателствата, които е създала пандемията с COVID-19 пред обществото, Българската армия и в частност пред Силите за специални операции, изминалата година е била много успешна за Съвместното командване на специалните операции (СКСО). Той посочи сключването на договора за производство на 10 типа машини за СКСО, които ще повишат тяхната мобилност и защита, както и успешната сертификация на тактическа група за специални операции, която от 1 януари вече е в дежурство в Силите за готовност на НАТО. „Заслужава да се отбележи продължаващото организационно изграждане на Съвместното командване на специалните операции. Вече имаме 4 групи за специални операции, като четвъртата предстои да достигне пълна оперативна готовност“, посочи началникът на отбраната. Сред направленията за бъдеща работа той се спря също на изграждането на логистичен батальон и необходимата инфраструктура в района на град Банкя. „Има доста направления за работа, които са адресирани адекватно от Съвместното командване на специалните операции“, даде своята оценка адмирал Ефтимов.
„Има с какво да се похвалят офицерите, сержантите, войниците и цивилните служители от Силите за специални операции. Пожелавам им да държат курса така, както досега, да вървят по този път и неминуемо успехите ще дойдат“, пожела в заключение началникът на отбраната.
Командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев отчете изпълнение на над 95 % от планираните учебно-тренировъчни и бойни парашутни скокове в рамките на парашутна подготовка за 2020 година, въпреки тежките условия заради пандемията. „През изминалата година успяхме да изградим 4 групи специални сили, качествено различен учебен център за подготовка и бойно осигуряване на специалните сили, щабен и логистичен батальони. Развитието на тези формирования в качествено и в количествено отношение е необходимо и е планирано да продължи през тази и през следващата година“, посочи генерал-майор Матеев. Той акцентира на успешното сертифициране на необходимото ниво на тактическата група за специални операции за изпълнение на задачи в рамките на Силите за отговор на НАТО, както и на щабния личен състав за компонентното командване на специалните операции на Силите за отговор на НАТО. „Подготвихме и сертифицирахме няколко контингента за изпълнение на мисии и операции зад граница, които се справиха успешно“, отбеляза той.
Успех беше отчетен и в реализирането през 2020 г. на проекти, свързани с изграждането на новата материална база на СКСО, окомплектоването на личния състав със средства за разузнаване и балистична защита, прибори за нощно виждане, прецизни прибори за стрелба и др.
|
01.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в тържествения ритуал по изпращане на Четиридесет и втория български военен контингент, определен за участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан. Церемонията ще се състои утре, 2 март, на площад „Васил Левски” в град Карлово от 15.30 часа.
Контингентът е в състав до 120 военнослужещи и със структура Национален елемент, рота за охрана и щабни офицери. По време на мисията военнослужещите ще изпълняват задачи, свързани основно с охраната на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“, носене на дежурства в базовия оперативен център, както и с изпълнението на функции в щаба на мисията.
Национален командир на 42-ия контингент е полковник Павлин Велков. Той е участвал в международна мисия на Българската армия в Афганистан през 2012 г. Помощник-национален командир на контингента е подполковник Тодор Тодоров от Съвместното командване на силите, а командир на ротата за охрана е майор Милен Проданов от военно формирование 34 840 – Карлово от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Това е неговото четвърто участие в международна мисия.
Непосредствената подготовка на контингента започна през декември 2020 г. и се проведе във военно формирование 34840 - Карлово и на Учебен център „Марино поле”. 42-ият контингент беше сертифициран на 25 февруари 2021 г. с оценка „Боеготов“ за изпълнение на задачи в мисията на НАТО в Афганистан.
Уважаеми колеги, Заповядайте на 2 март в 15.30 ч. на площад „Васил Левски“ в Карлово за отразяване на тържествения ритуал по изпращане на 42-ия контингент, който ще се включи в мисията на НАТО в Афганистан.
|
« 1 2 3
428 429 430 » |
|
 |