 |
03.06.2023 |
На 4 и 5 юни 2023 г. през ГКПП Капитан Андреево през територията на Република България се очаква да преминат по републиканската пътна мрежа личен състав и техника на въоръжените сили на Република Турция за присъединяване към стабилизиращите сили на НАТО в Косово (Kosovo forces KFOR).
Личният състав и техниката на ВС на Република Турция ще напуснат територията на България през ГКПП Гюешево.
|
02.06.2023 |
От 5 до 9 юни 2023 г. на Зенитния полигон на Военновъздушните сили ще бъде проведено тактическото учение с международно участие „Шабла - 2023” с експериментални и съвместни бойни стрелби на формирования за противовъздушна отбрана (ПВО) от Българската армия и авиационни формирования от ВВС (ТУБС-„Шабла-2023“).
В продължение на четири дни Военновъздушните сили съвместно със Сухопътните войски, Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции ще усъвършенстват подготовката на формированията за участие в съвместна операция. Ще се водят интензивни стрелби с различни наземни и въздушни платформи по въздушни и надводни цели.
Основна цел на учението е усъвършенстване на взаимодействието между формированията от Българската армия, участващи в съвместна групировка за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морския суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница.
Освен да повишат способностите на зенитно-ракетните си войски, Военновъздушните сили имат за цел да усъвършенстват и действията на авиацията по унищожаване на въздушни и надводни цели. Бойната техника, с която българските ВВС участват в „Шабла - 2023”, включва зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) С-300, С-125 „Нева”, С-75 „Волхов“, 2К12 „Куб” и преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) „Стрела-2М“, а също и изтребителите МиГ-29, щурмоваците Су-25 и вертолетите Ми-17 и Ми-24.
Стрелбите въздух-въздух на изтребителите МиГ-29 ще са по парашутни мишени и ще се изпълняват с управляемото ракетно въоръжение. Самолетите Су-25 и вертолетите Ми-24 ще стрелят с ракетно и артилерийско въоръжение по надводни цели.
Формированията за противовъздушна отбрана на Сухопътните войски ще тренират своите професионални умения за поразяване на въздушни цели със зенитно-ракетни комплекси (ЗРК) „Оса-АКМ“, ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ракетните и артилерийските формирования ще извършат бойна стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“ и ще изпълнят огневи задачи с артилерийска материална част по надводни цели.
Военноморските сили ще осъществяват радиолокационен надзор и радиотехническо наблюдение с два брегови поста, контрол на корабоплаването с два кораба и ще изпълнят стрелба с ПЗРК „Стрела-2М“. С един вертолет и катер ВМС ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване на полетите на ВВС.
Едновременно с ТУБС „Шабла - 2023“ ще се проведат и съвместни бойни стрелби със зенитно-ракетни формирования и авиация от Въоръжените сили на Република Сърбия по единен график. В съвместните бойни стрелби разчетите от зенитно-ракетните формированията от Република Сърбия ще използват ЗРК С-125 „Нева” и 2К12 „Куб” на българските ВВС за изпълнение на задачи за въздействие по въздушни цели, имитирани със светещи парашутни мишени и радиоуправляема мишена. Авиационните им сили ще участват от летище Пловдив със самолети МиГ-29, които ще изпълняват бойни стрелби с различни типове авиационни ракети по светеща парашутна мишена и радиоуправляема мишена, имитиращи въздушен противник.
Над 1200 са военнослужещите от двете страни, участващи в съвместните бойни стрелби в рамките на ТУБС „Шабла-2-23“.
Стрелбите са част от Плана за подготовката на Щаба на отбраната, Българската армия и структурите, пряко подчинени на министъра на отбраната, през 2023 година. Във връзка с тяхното провеждане Командването на ВВС информира, че за времето от 11.30 ч. на 4 юни до 11.30 ч. на 10 юни 2023 г. ще бъдат активирани опасни зони, намиращи се във въздушното пространство над Зенитния полигон на ВВС „Шабла“ и прилежащата му акватория и териториалното море – между нос Калиакра и нос Карталборун.
От „Морска администрация“ ще бъдат излъчени съобщения до мореплавателите – НАВИМ, за зоните „забранени за корабоплаване“ и зоните „опасни за корабоплаване“.
|
01.06.2023 |
      „Много интензивно, динамично и добре организирано учение“. Така оцени началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 1 юни, наблюдаваната демонстрация на постигнати способности на батальонното тактическо учение с бойни стрелби „Пирински страж – 23“. То се провежда от 17 май до 2 юни на Учебен полигон „Корен“ като част от втората фаза на ученията в рамките на „Defender 23“ – „Immediate response 23“. В него участват над 400 военнослужещи от България, Гърция и Италия.
Адмирал Емил Ефтимов подчерта значението на предварителната подготовка за учението. „Нашите усилия са насочени към сглобяване на многонационално формирование, прилагане на общи тактики, техники и процедури, за да се стигне до този ден, когато можем да демонстрираме такива способности. Ставаме все по-добри, оперативната съвместимост е на ниво и съкращаваме сроковете“, посочи началникът на отбраната.
Той отбеляза сериозната динамика на провежданите учения и подготовки в Българската армия с международно участие. „В началото на седмицата бяхме на полигон „Ново село“, където тренирахме с американски и италиански подразделения. Тук, на „Корен“, сме с нашите съюзници от Гърция и отново с италиански формирования с различни способности. Другата седмица сме на полигон „Шабла“, а в края на месеца - от „Ново село“ до „Шабла“ ще демонстрираме способности в по-голям формат“, каза началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов подчерта, че Българската армия е на своя пост, а нейните способности непрекъснато се развиват. „На тактическо ниво имаме мотивиран и подготвен личен състав. На оперативно ниво Съвместното командване на силите, заедно с командването на Сухопътните войски, планираха и организираха това учение, което е свързано и с други учения, които се провеждат на територията на Югоизточна Европа. На военно-стратегическо ниво гласът ни в НАТО се чува, участваме активно във вземането на решенията и българската позиция и съображения се вземат предвид“, заяви той. Началникът на отбраната заключи, че се надява на мъдростта на политиците у нас, за да може модернизацията на Българската армия да бъде ускорена и тя да даде допълнителна мотивация на военнослужещите.
Днес участниците в „Пирински страж-23“ демонстрираха постигнатите способности при водене на настъпателни бойни действия от многонационална батальонна група, като резерв на механизираната бригада. След приключване на динамичния показ се проведе статичен показ, на който бяха представени образци на техниката, участваща в учението.
|
01.06.2023 |
Представителни военни подразделения на Българската армия ще проведат военни ритуали на 1 и 2 юни, с които ще бъде почетена паметта на поета – революционер Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Тази година се навършват 147 години от героичната гибел на Христо Ботев (1848 - 1876) и неговата чета на връх Околчица в Стара планина.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще присъства днес, 1 юни, на тържествената проверка (заря), посветена на 147-ата годишнина от героичния подвиг на Христо Ботев, която ще се състои във Враца. В нея ще участват военнослужещи от 10-и механизиран батальон Враца и Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски.
В родния град на Христо Ботев Калофер от 20.30 ч тази вечер също ще се проведе тържествената проверка (заря) от военнослужещите от 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово. На самия 2 юни в Калофер с военен ритуал от музея ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета и ще бъдат положени цветя пред паметника на поета.
Утре, 2 юни, на връх Околчица ще се проведе традиционното всенародно поклонение пред паметника на Христо Ботев. В него ще участват военнослужещи от Бригадното командване - Благоевград и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски.
Тържествени проверки (заря) ще се проведат в село Скравена, Община Ботевград (с участието на военнослужещи от Бригадното командване - Благоевград и Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски); в Павел баня (с участието на военнослужещи от 61-ва механизирана бригада – Карлово), в Елин Пелин (с участието на военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево и от военно формирование 28 860 – Горна Малина); в Първомай (с участието на представителен блок от Съвместното командване на специалните операции (СКСО).
В общоградски прояви и поклонения и в ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета-революционер Христо Ботев участват военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, СКСО, Съвместното командване на силите, както и курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ (във Велико Търново и Шумен) и Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ (в Плевен).
|
31.05.2023 |
           Отборът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) e победител в международния военен турнир „Warrior Challenge“. Състезанието се проведе от 29 до 31 май 2023 г. в района на специализирания учебно-тренировъчен комплекс (СУТК) „Црънча“ като част от мероприятията за отбелязване на тридесетата годишнина от основаването на програмата за партньорство на Министерство на отбраната на Република България с Националната гвардия на щата Тенеси. В него участваха военнослужещи от шест отбора: на СКСО, Сухопътните войски (СВ), Военновъздушните сили (ВВС), Военноморските сили (ВМС), Националната гвардия на щата Тенеси и многонационалната батальонна бойна група. Отборите бяха съставени от по четирима военнослужещи.
През първия ден се проведе стрелково състезание по тактическа стрелба с три вида оръжие – автомат „Калашников“, картечница и пистолет SigSauer, включващо пет различни стрелкови сценария по правилата на Държавния военен шампионат. Първенец в стрелковото състезание стана отборът на СКСО. На второ и трето място се класираха отборите на ВВС и СВ.
Във втория ден от турнира се проведе военен многобой, чиято цел беше военнослужещите да демонстрират умения, качества и възможности в състезателно темпо. Всеки състезател беше оборудван с 20 кг раница и въоръжение. Военният многобой включваше военна топография за определяне на координати, ориентиране и движение по карта; хвърляне на ръчна граната; избутване на аварирал автомобил; оказване на медицинска помощ; преодоляване на водно препятствие и на препятствие по въже; задачи от алпийската подготовка и др. В състезанието отборът на СКСО финишира за 5 часа и 56 минути, втори след него бе отборът на ВВС със 7 часа и 2 минути, а на трето място остана отбора на ВМС с време 7 часа и 4 минути.
Днес се проведе церемонията по връчване на наградите на победителите в международния военен турнир „Warrior Challenge“, в която участваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев, заместник-командващият на Националната гвардия на щата Тенеси бригаден генерал Майкъл Скейтс, представители на многонационалната батальонна бойна група и командири на военните формирования, участващи в турнира.
Пред журналисти генерал-лейтенант Михаил Попов поздрави участниците и посочи, че тези състезания са ценни с това, че военнослужещи от армиите на различни държави работят съвместно и се опознават. Не е важно кой отбор на кое място се е класирал, важното е сплотяването и съвместната работа, отбеляза той.
Участниците в турнира бяха поздравени и от командира на СКСО генерал-майор Явор Матеев. Той им благодари за усилията, които са положили по време на двата състезателни дни, и изрази увереност, че този турнир може да стане традиционен на територията на България.
В края на церемонията военнослужещи от специалните сили демонстрираха стрелкови техники и умения. На статичен показ бяха представени образци от въоръжението, снаряжението и бойната техника на СКСО.
|
31.05.2023 |
Участниците в тактическото учение с бойни стрелби „Пирински страж – 23“ ще демонстрират постигнатите способности утре, 1 юни, на учебен полигон „Корен“. Те ще бъдат наблюдавани от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Военнослужещите ще демонстрират водене на настъпателни бойни действия от многонационална батальонна група, като резерв на механизираната бригада. След приключване на динамичния показ ще се проведе статичен показ, на който ще бъдат изложени образци техника, участваща в учението.
Батальонно-тактическото учение „Пирински страж 23“ (“Pirin Sentinel 23”) се провежда от 17 май до 2 юни на Учебен полигон „Корен“. Темата на учението е „Участие на механизиран батальон в контраатака за възстановяване целостта на отбраната на механизираната бригада“. В него участват над 400 военнослужещи от България, Гърция и Италия.
От Въоръжените сили на България участва щабът на 3-о бригадно командване - Благоевград, щаб и формирования на 3-и механизиран батальон (допълнени с личен състав от щаба и формированията на 10-и механизиран батальон), танкова рота от 61-ви танков батальон от Център за подготовка на специалисти – Сливен, реактивна батарея от 4-и артилерийски полк, Авиобаза „Безмер“ и НВУК „Чаралица“. От Италия участва танков взвод, от Гърция - танков взвод, два хеликоптера AH 64 „APACHE” от Сухопътните войски на Гърция.
Целите на „Пирински страж 23” са да се тренират участващите командири и формирования в планирането и провеждането на отбранителни и настъпателни бойни действия в коалиционен формат, да се повиши оперативната съвместимост между участниците от различните държави и да се провери приложимостта на разработените стандартни оперативни процедури и модели за работа.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, офицер, провеждащ учението е командирът на 3-то бригадно командване полковник Митко Балтов а директор - заместник-командирът на 3-то бригадно командване полковник Георги Калчев.
„Пирински страж - 23“ е част от втората фаза на учението “Defender 23” – “Immediate response 23”.
|
30.05.2023 |
Военни формирования от състава на Сухопътните войски, Военновъздушните сили (ВВС), Съвместното командване на силите (СКС) и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) по традиция „отварят врати“ по повод 1 юни - Международния ден на детето.
Военните формирования от Сухопътните войски в Стара Загора, Смолян, Хасково, Ямбол, Елин Пелин, Горна Оряховица, Асеновград и Чирпан ще посрещнат всички желаещи между 09.00 и 11.00 ч. Военнослужещите ще запознаят гостите с историята на формированията, ще покажат образци на въоръжение, бойна техника и снаряжение и ще демонстрират умения. Посетителите ще имат възможност да разгледат и войсковите музеи.
За любителите на авиацията „отварят врати“ две авиобази от състава на ВВС. Авиобаза Безмер ще посреща гостите от 09:30 до 13:00 ч. Посетителите ще могат да се запознаят със самолетите Су-25, стрелково въоръжение, летателна екипировка, спасително оборудване, специална и самолетообслужваща техника. Децата са поканени да се включат в надпревара за рисунка на асфалт на тема „Мечтая да летя“, където най-добрите ще бъдат отличени с награди. Ще бъде отворена и богатата експозиция на музея с историята на базата.
16-а авиобаза Враждебна ще отвори врати от 10.00 часа. Малки и големи ще могат да разгледат статичен показ на авиационна и специална техника, стрелково оръжие и бойна екипировка. Предвидени са демонстративни полети с ниско прелитане на военнотранспортните самолети C-27J „Spartan“.
Военнослужещи и цивилни служители от военно формирование 28860 - Горна Малина и военно формирование 22980 – София от състава на СКС ще посрещат посетителите по повод 1 юни от 10:00 до 15:00 часа. В района на военното формирование в село Горна Малина ще бъдат развърнати няколко учебни центъра за показ на стрелково оръжие, комуникационно-информационни средства, използвани в мисиите зад граница, автомобилни и комуникационни средства от състава на националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F), реални и виртуални симулационни системи от Националния военен учебен комплекс „Чаралица“. Атрактивният музей на формированието също ще бъде отворен за посещение.
Военнослужещите от военно формирование 22980 – София, кв. „Горна баня“ ще запознаят гостите с въоръжението, бронираната, инженерната и специалната техника във формированието.
За 1 юни военнослужещи от СКСО организират две прояви в Пловдив и в село Труд, Община Марица, Област Пловдив. Отворени врати в район №2 (ул. „ген. Радко Димитриев“ № 2) ще има от 10.00 до 12.00 ч. Ще бъде представен статичен показ на въоръжение, снаряжение и техника За учениците в село Труд ще се проведе „открит урок“ от военнослужещи, а по случай 31 май – Международния ден на военните духови оркестри ще бъде изнесен концерт от Военния духов оркестър на СКСО.
|
30.05.2023 |
|
30.05.2023 |
Няма пострадали български военнослужещи от националния военен контингент, участващ в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово. Към момента не са установени преки заплахи за тях. Те продължават да изпълняват успешно своите задачи, съгласно поетите ангажименти от Република България, оперативните планове и стандартните оперативни процедури на операцията.
Във връзка с протестните демонстрации и ескалацията на социалното напрежение през последните дни в Косово, Стабилизиращите сили на НАТО изпълняват задачи по осигуряване на реда и сигурността в района на Северно Косово, в съответствие с резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
*** Към настоящия момент до 35 български военнослужещи участват в операцията на НАТО в Косово, като изпълняват задачи, свързани с подпомагане подобряването на сигурността.
|
29.05.2023 |
      „Учението „Отбранителен щит - 23“ постигна своите цели – сглобяване на многонационален батальон и работата му в международна среда“, това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 29 май, по време на деня за демонстрация на способности от участниците в учението. Министърът на отбраната оцени представянето на българските военнослужещи като много добро. „Трудно се работи в многонационална среда, но за пореден път доказахме, че нашите военнослужещи са способни, въпреки различията, които имаме в техниката (макар и морално остаряла) да работят с нашите колеги“, подчерта той.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта приноса на нашите военнослужещи и техните знания, желание за участие в тренировки и познаване на необходимите тактики и процедури. „Все по-критичен и належащ обаче става въпросът с изоставането в техниката“, категоричен бе той. Адмирал Ефтимов отбеляза значението на изготвената инвестиционна план-програма и ролята на военната експертиза при определянето на необходимите военни способности. „Постарахме се да сформираме програма, която адресира развитието на Въоръжените сили до 2032 г. във всичките домейни, признати в НАТО“, посочи началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов заяви, че ако тя бъде утвърдена, военнослужещите - независимо къде служат те, ще усетят ангажимента на държавата.
Той подчерта, че многонационалната бойна група на наша територия с рамкова държава Италия търпи развитие. Въоръжените ни сили се стремят да надградят придобития опит, като ротират военните формирования, трениращи на полигон „Ново село“.
Министър Димитър Стоянов подчерта, че съвместно с военното ръководство са направени реални стъпки за превъоръжаването на армията. „Процедурата за придобиване на бронирани машини на пехотата върви с усилени темпове, очакваме обвързваща оферта и се надявам до края на годината да имаме договор. По този начин най-малкото, което ще се постигне, е допълнителен стимул и желание за служене в редовете на Сухопътни войски. Отливът от армията е голям. Трябва да се мисли не само за техниката, а и за стимули. Тези стимули могат да дойдат само с приемането на нов бюджет“, подчерта министърът на отбраната. Той изрази надежда Народното събрание да продължи да работи, разумът да надделее и да има редовно правителство. „Ако не бъде приет бюджетът, модернизационната програма в армията ще се стопира. Няма как със средствата от бюджет 2022, да продължи работата по проектите за придобиване на 3D радарите, на бойната машина на пехотата и на 155-мм гаубици“, подчерта министър Стоянов.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев също поздрави всички военнослужещи за отличните резултати. „С всяко учение те стават все по-добри - и като ефективни тактики, техника и процедури, и като съвместимост. Искам да благодаря на италианската страна, която пое отговорност да бъде рамкова държава на многонационалната бойна група, също и на нашите партньори от САЩ, които днес взеха активно участие в това учение“, каза още държавният глава.
На деня за демонстрация на способности присъстваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, командирите на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков и на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.
*** На Учебен полигон „Ново село“ бяха демонстрирани част от постигнатите способности по водене на отбранителни и настъпателни бойни действия от многонационалната бойна група на НАТО в България. При изпълнението на задачите действията им бяха подкрепяни от авиация и артилерия. На статичен показ след това бяха изложени образци техника, участваща в демонстрацията. В учението участват над 400 български военнослужещи, многонационалната бойна група, която включва механизиран батальон, усилен с танков взвод, самоходна артилерийска батарея и формирования за ядрена, химическа и бактериологична защита от Сухопътни войски, формирования от Сухопътните войски на САЩ, италианско формирование от многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на Военновъздушните сили. Тактическото учение с бойни стрелби „Отбранителен щит - 23“ е част от многонационалното мащабно учение „Defender Europe - 23“.
|
29.05.2023 |
 Военнослужещи от Военноморските сили унищожиха невзривен боеприпас, открит в село Варовник, област Бургас. Военно формированиe 32 890 – Бургас беше задействано на 28 май за разузнаване и обезвреждане на 82 мм силно корозирал минохвъргачен изстрел с взривател. Боеприпасът беше открит същия ден в двора на частен имот. Под ръководството на капитан III ранг Димитър Стоянов военнослужещите разузнаха, транспортираха и унищожиха невзривения боеприпас на около 500 м източно от населеното място, при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание заповед на командира на Военноморските сили.
|
29.05.2023 |
Военна академия „Г. С. Раковски“ ще бъде домакин на компютърно подпомаганото командно-щабно учение (КПКЩУ) „Решителна сила - 2023“. То ще се проведе от 30 май до 2 юни на тема: „Бойно използване на тактически формирования в операция на Многонационални съвместни оперативни сили за установяване на контрол и противодействие на паравоенни и терористични групировки“.
За 14-и пореден път това многонационално учение се организира и домакинства от Военната академия. През годините в него са участвали представители на Съединените американски щати, Китайската народна република, Румъния и Република Северна Македония.
През тази година наред с традиционните гости от Румъния и Република Северна Македония Военна академия „Г. С. Раковски“ за първи път ще посрещне и гости от Азербайджан и Грузия. В учението ще участват и студенти от специалност „Сигурност и противодействие на радикализацията и тероризма“.
Учението се осъществява с поддръжката на Националния военно-учебен комплекс „Чаралица“.
|
29.05.2023 |
  С церемония по издигане на националните флагове на страните-участници в Бордушани и Слобозия, Румъния, днес 29 май, официално беше открито учението „Saber Guardian -2023“. В него участва български взвод „Военна полиция“, с командир майор Борис Христов. Българските военнослужещи са включени в състава на 231-и батальон „Военна полиция“ от 226-та бригада на Националната гвардия на щата Алабама, САЩ.
„Saber Guardian -2023“ се провежда в рамките на многонационалните учения, обединени в „Defender - 2023“. Освен български взвод „Военна полиция“ в учението участват военни формирования от Гърция, Румъния, Франция, Нидерландия, Португалия и САЩ.
След официалната церемония по откриването на „Saber Guardian -2023“ започна и командно-щабното учение, в което от българска страна участват майор Емил Флоев - заместник-началник на щаба на 55-и инженерен полк, и майор Кирил Драганов - началник на отделение „КИС“ на 55-и инженерен полк.
|
28.05.2023 |
  „Няма успешна превенция без предварително да се правят тренировки, учения и да се отработва взаимодействие“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 28 май, на учението на Столична община за защита при бедствия „Сила 23“, което се проведе на територията на столичния район „Люлин“ при спазване на всички правила за безопасност.
Началникът на отбраната подчерта важността на превенцията при реакцията и овладяването на последствията от кризисни ситуации. Според него не трябва да се отработват определени мероприятия едва след възникването на дадено събитие, а напротив – далеч преди това. „Нито една структура не може да се справи сама в такива ситуации“, категоричен бе адмирал Ефтимов и отново отбеляза необходимостта от взаимодействие и съвместни тренировки между държавните органи. Като пример той посочи, че всички институции в държавата са създали предпоставки да бъдат успешни при помощта след земетресенията в съседна Турция. Той припомни, че през октомври 2022 г. Българската армия е подпомогнала участието на модул от Столична община за издирване и спасяване в градска среда в учението „BALANCE – Мащабно управление на земетресенията на Западните Балкани чрез съвместни дейности по трансгранично сътрудничество“ в Черна гора.
Министерството на отбраната се включи с личен състав и техника от 38-ми батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) – Мусачево от състава на Сухопътните войски. Военнослужещи с два специални автомобила отработиха задачи по ядрена, химическа и биологическа защита. На статичен дисплей бяха показани отбранителни продукти за радиационно и химическо разузнаване. В учението се включиха и експерти по реагиране при бедствия от Щаба на отбраната, два медицински екипа с реанимобили от Военномедицинска академия за подпомагане на дейността на Министерството на здравеопазването, както и Служба „Военна полиция“.
Демонстрациите на съвместни действия наблюдаваха кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, директорът на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов и представители на други държавни структури.
*** В учението „Сила 23“ взеха участие общо 500 души от 7 различни институции. Целта на учението е проверка на планираните мерки и дейности за защита на населението при земетресение, както и на координацията на общинските и държавните структури при овладяването на последиците при бедствие от такъв характер.
|
26.05.2023 |
Структури на Министерството на отбраната ще участват в пълномащабно учение на Столична община „Сила 23“ за защита при бедствия. Учението се организира с цел проверка на планираните мерки и дейности за защита на населението при земетресение. Ще се тестват също и взаимодействието и координацията на общинските и държавните структури при овладяване на последиците при бедствие от такъв характер.
Министерството на отбраната участва в учението „Сила 23“ с личен състав и техника от 38-ми батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) – Мусачево от състава на Сухопътните войски. Под ръководството на старши лейтенант Виктор Сотиров, заместник-командир на първа рота за ЯХБЗиЕ, военнослужещи с два специални автомобила ще отработват задачи по ядрена, химическа и биологическа защита. На статичен дисплей ще бъдат показани отбранителни продукти за радиационно и химическо разузнаване, сред които техника, прибори за идентификация, детекция и мониторинг и индивидуални средства за защита. В учението са включени и експерти по реагиране при бедствия от Щаба на отбраната, два медицински екипа с реанимобили от Военномедицинска академия за подпомагане на дейността на Министерството на здравеопазването, както и Служба „Военна полиция“. Участието на военнослужещите в съвместни дейности с останалите участници в учението ще наблюдава началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Учението „Сила 23“ ще се проведе на 28 май 2023 г. на територията на район „Люлин“.
|
« 1 2 3
502 503 504 » |
|
 |