 |
20.05.2022 |
    „Още веднъж бих искал да заявя готовността ни да засилим двустранното сътрудничество в областта на отбраната, тъй като Република България и Република Северна Македония споделяме общи ценности, споделяме обща съдба, споделяме обща история, но споделяме и общо бъдеще. И аз вярвам, че това бъдеще ще бъде бъдеще на просперитет и сигурност на двете страни“. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков по време на съвместните изявления след срещата му с министъра на отбраната на Република Северна Македония (РМС) Славянка Петровска днес, 20 май. Министър Петровска е на официално посещение в страната ни по покана на министър Заков.
„Тази среща е знак, че като страни-членки на НАТО България и РСМ имат изключително важна роля в региона за поддържане на стабилността и сигурността“, заяви министър Заков. Той отбеляза, че в следствие на войната в Украйна пред страните от Западните Балкани има доста сериозни рискове и подчерта голямата отговорност на министрите на отбраната на двете страни, както в контекста на членството в Алианса, така и по двустранна линия, за сътрудничество с цел управление на рисковете и заплахите.
Министър Заков акцентира върху последователната подкрепа на България за евроатлантическата интеграция на Република Северна Македония и припомни, че нашата държава беше една от първите, които ратифицираха Протокола за присъединяване на РСМ към НАТО. Той подчерта, че членството на РСМ в Алианса е гарант за териториалната цялост и сигурността на страната.
„Република България има съсед по западната граница, който е неин съюзник, съсед, с когото изгражда колективна сигурност. Когато си част от НАТО, не си сам, когато сме в алианс, работим един за друг, развиваме се заедно и ставаме по-силни“, каза министър Петровска. Тя определи решението за членство на страната ѝ в НАТО като визионерско и историческо в контекста на променената архитектура на сигурност след непредизвиканата агресия срещу суверенна и независима Украйна. „Всяка държава-членка работи за укрепване на националния си капацитет, за прилагане на политики за отбрана и възпиране, а ние работим заедно за укрепване на стълба, на който се основава колективната сигурност“, каза тя и заяви, че по време на проведените днес разговори двете страни са се обединили около възможността и готовността за още по-засилено сътрудничество в разгледаните области. Сред основните теми, обсъдени от двете делегации, са активното участие на военнослужещите от въоръжените сили на България и РМС в съвместни учения и тренировки и сътрудничеството в областта на военното образование и квалификация. От българска страна е потвърден ангажиментът за прием на офицери от армията на РСМ в българските висши военни училища, както и за обучение в страната ни на македонски военни лекари.
Акцент в разговорите е била темата за възстановяването и поддържането на българските военни гробища, която е от изключително значение за страната ни. Двете делегации са дискутирали възможните бъдещи стъпки за постигане на целите на България в тази посока.
|
20.05.2022 |
|
20.05.2022 |
     Тържествен ритуал по полагане на военна клетва от новоназначени военнослужещи във 2-ра Тунджанска механизирана бригада се проведе днес, 20 май, в подножието на емблематичния за всички българи Паметник на свободата на връх Шипка. Под звуците на военни маршове, изпълнени от военния духов оркестър на бригадата, 40 млади мъже и жени се врекоха във вярност към род и Родина. Строя прие командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов. В словото си той приветства младите войници и техните близки и подчерта тържествеността на този незабравим ден. „Ден, в който спазвайки традицията, целувайки нашата светиня – бойното знаме на 2-ра Тунджанска механизирана бригада и произнасяйки съдбовните думи „Заклех се!”, ще се вречете в безпрекословна вярност и служба на Родината ни, вярна служба в името на националната сигурност, независимостта и суверенитета, мира и спокойствието на нашите деца, родители и близки, на всички български граждани”, каза бригаден генерал Христов. Той пожела на военнослужещите здраве, щастие, увереност в собствените сили и успех в службата и връчи военна грамота на положилите клетва.
Директорът на Национален парк-музей „Шипка - Бузлуджа” Чавдар Ангелов като домакин на мероприятието също поздрави военнослужещите и техните близки с полагането на военна клетва. Той припомни светостта на това място, където още от 1928 година българските офицери са получавали своето първо офицерско звание и през годините военна клетва са полагали стотици военнослужещи. По негова инициатива те получиха значка и брошура с речта на Негово Величество Борис III при откриването на Паметника на Свободата на връх Шипка на 26 август 1934 г.
На тържествения ритуал присъстваха архимандрит Богослов, протосингел на Старозагорската митрополия, който отслужи молебен за здраве и благоденствие, заместник-областните управители на област Стара Загора Банко Банов и Любомир Желев, близки на военнослужещите. След тържествения марш беше поднесен венец пред Паметника на Свободата от военнослужещите от 2-ра Тунджанска механизирана бригада.
|
20.05.2022 |
„Само с колективни усилия на страните-членки и партньорите, както и с коректна оценка на основните рискове към способностите на военния инструмент на мощта на Алианса да реализира поставените стратегически военни цели, могат да бъдат определени конкретните мерки за преодоляването на заплахите и предизвикателствата в зоната на отговорност и да се постигне подобряване на общата сигурност на НАТО“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при представянето на национална позиция в рамките на заседанието на Военния комитет на Алианса, което се проведе вчера, 19 май, в Брюксел, Белгия.
Срещата на началниците на отбраната на страните-членки на НАТО бе открита от генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг с представяне на политическите указания по предстоящата среща на върха в Мадрид на 29 и 30 юни 2022 г. В рамките на сесиите бяха обсъдени актуални теми и обменени становища по изменението на средата за сигурност в евроатлантическата зона, настоящите и бъдещите предизвикателства пред страните-членки на НАТО в резултат на войната в Украйна.
Специално внимание бе отделено на изпълнението на мерките за възпиране и отбрана в зоната на отговорност на Съюзния командващ по операциите и на дългосрочното адаптиране на структурата на силите на НАТО. Съюзният командващ по трансформацията представи своите стратегически съображения и предложения за военен принос към политическите указания 2023, след това той направи обстоен анализ на концепцията за многокомпонентните операции и на дигиталната трансформация на Алианса.
Адмирал Ефтимов изрази подкрепа към работата на Съюзното командване по трансформацията за развитието на ключовите стратегически и концептуални документи в областта на многокомпонентните операции и на способностите за възпиране и отбрана. Той бе категоричен, че България ще продължи с ускореното изграждане на способности във военната област за утвърждаване като надежден и предвидим член на НАТО и Европейския съюз.
Началникът на отбраната акцентира върху позитивния ефект от механизмите за възпиране и отбрана и приносът към новия модел на силите на НАТО върху общата сигурност по Източния фланг и в частност, в Черноморския регион. За пореден път той сподели визията си за необходимостта от реалистична оценка и търсенето на баланс между националните и колективните възможности и изискванията, които конкретният геополитически контекст налага по отношение на военното присъствие и проектирането на сигурност.
Адмирал Ефтимов информира за взетото от Министерския съвет решение за приемане предложението на Италия да изпълнява ролята на водеща нация в бойната група на Алианса на територията на България, като използва възможността да благодари за приноса на Италия и Албания в нея.
|
19.05.2022 |
  Парламентарната комисия по отбрана проведе изнесено заседание в авиобаза Граф Игнатиево в късния следобед вчера, 19 май, по казуса с изтребителите на бойната авиация и възможните подходи за съхранение на националните способности по охрана на въздушното пространство, така че българските Военновъздушни сили да продължат да изпълняват конституционните си задължения по осигуряване на въздушния суверенитет на страната ни до приемането на новите многоцелеви самолети.
В дискусиите участваха и главният секретар на президента Димитър Стоянов, съветникът по сигурност и отбрана на президента Илия Милушев, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев. Бригаден генерал Русев представи обстоен анализ за текущото състояние, предизвикателствата и перспективите пред базата с оглед актуалната международна ситуация по поддръжката и експлоатацията на изтребителите МиГ-29 и летателната подготовката на пилотите, носещи бойно дежурство. Той запозна народните представители, членове на комисията, и с хода на реконструкцията на базата във връзка с приемането на новите изтребители F-16 блок 70, подготовката на летателен и инженерно-технически състав за експлоатацията на самолетите на всички етапи до кацането им в България и периода след това, необходим за пълноценното оперативно усвояване. Командирът на авиобазата подчерта, че ще бъде необходимо известно време след пристигането на новата платформа до момента, в който новите многоцелеви машини ще могат напълно да поемат функциите по охраната на въздушното пространство и изпълнение на съюзната мисия по Air Policing. Бригаден генерал Русев обърна внимание „че от летците се изисква да натрупат определен опит на новата модификация преди част от тях да се върнат отново в САЩ и да преминат инструкторска подготовка“. Той обясни, че едва след като се подготвят наши собствени инструктори, те ще могат да започнат да обучават част от летците в базата. „Тези факти и обстоятелства са изключително важни, за да се вземат правилни решения“, подчерта генерал Русев и допълни, че „Всяка страна-производител на бойни самолети има своя методика, изисквания и критерии за подготовка на летците, които трябва да бъдат покрити, и тук няма никакво значение обучаемите от коя националност са – те са общовалидни за всички страни, превъоръжаващи се с дадения тип авиационна техника“. Командирът на авиобазата даде за пример Румъния, където на страната са били необходими около 4 години след закупуването на F-16 от Португалия до приемането им в пълноценна експлоатация. Той обърна внимание, че съществени разлики има и в изискванията към летците, които ще се обучават на дадена нова платформа в САЩ или Европа. Така например в Европа, за обучението за предлагани платформи има други критерии - изискват се опитни пилоти, които в рамките на няколко месеца до година да са напълно готови с пълноценното усвояване и бойно използване на самолета.
Комисията се срещна и разговаря още с командването на нидерландските сили, с които в момента българските Военновъздушни сили носят усилената охрана на въздушното пространство на страната ни.
|
19.05.2022 |
По покана на министъра на отбраната Драгомир Заков, днес, 19 май, на официално двудневно посещение у нас пристига министърът на отбраната на Република Северна Македония (РСМ) Славянка Петровска.
Утре, 20 май, след церемонията по официалното посрещане, двамата министри ще проведат среща, след която ще направят изявления за медиите.
По-късно същия ден, министър Петровска и водената от нея делегация ще се срещнат и с ръководството на Комисията по отбрана в 47-ото Народно събрание.
*** Уважаеми колеги, Утре, 20 май, от 09.40 ч пред паметника на Незнайния воин фотографи и оператори могат да заснемат церемонията по официалното посрещане на министъра на отбраната на РСМ.
От 10.50 ч министър Драгомир Заков и министър Славянка Петровска ще направят изявления за медиите в Министерството на отбраната. Постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани в сградата на Министерството на ул. „Дякон Игнатий“ № 3 на 20 май от 10.20 ч. срещу представяне на лична и журналистическа карта.
|
18.05.2022 |
    Отлични резултати показват военнослужещите, участващи в тактическото учение с бойни стрелби „Стоманен щит – 22“. Това заяви днес, 18 май, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев на медийния ден на тактическото учение с бойни стрелби „Стоманен щит - 22“, което се провежда в периода 16 - 20 май на учебен полигон „Корен“. „Благодаря на командването на Сухопътните войски за подготовката и провеждането на учението“, допълни той.
На медийния ден на учението заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов наблюдаваха действията на артилерийските дивизиони от състава на 4-и артилерийски полк. Генерал-лейтенант Илиев напомни, че ученията на Българската армия основно са насочени към поддържането и усъвършенстването на вече придобити способности, както и към постигането на нови такива, с цел защита независимостта и териториалната цялост на държавата и за изпълнението на задачите ни в коалиционен формат.
Заместник-началникът на отбраната поясни, че учението „Стоманен щит - 22“ е планирано още от миналата година и няма пряка връзка с войната в Украйна, но на фона на последните събития в региона, то заема мястото си сред дейностите по възпиране и отбрана.
„Като артилерист ми е много приятно да видя колегите, с които съм имал честта да служа, да се стараят и да използват нови придобивки. Днес видяхме за първи път новопридобити радарни и безпилотни системи и други“, подчерта генерал-лейтенант Илиев. Той обаче акцентира върху необходимостта от модернизирането на съществуващите и придобиването на нови системи. „Наличните са добри, поддържани, усвоени и хората умеят да ги използват, но просто минаха времето си“, заключи заместник-началникът на отбраната.
Изпълнението на целите до момента дава увереност за добри резултати в края на учението, смята командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Той изрази удовлетворение от това, което показват командването и щабът на 4-и артилерийски полк при планирането и изпълнението на отделните етапи на учението.
На медийния ден успешно изпълниха поставените задачи военнослужещи от артилерийските дивизионни от състава на 4-и артилерийски полк. Демонстрирани бяха и бойни стрелби.
|
18.05.2022 |
Ролята на Стратегическия компас за усилване на способностите за защита на територията на Европейския съюз и интересите на европейските граждани, стратегическото партньорство с НАТО в политическата и военната област и влиянието на руската агресия срещу Украйна бяха ключовите теми, които началниците на отбраната на страните-членки обсъдиха на заседанието на Военния комитет на ЕС. Срещата се проведе днес, 18 май, в Брюксел, Белгия.
В своето изказване началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта усилията на институциите и българското общество за подпомагането на украинските бежанци, намерили убежище в страната ни, както и предприетите на политическо ниво мерки за оказване на военно-техническа помощ на Украйна. Като доказателство за надеждността на страната ни в рамките на съюза той изтъкна също пълната подкрепа на приетите до този момент санкции по отношение на Русия.
Относно стратегическото партньорство с НАТО адмирал Ефтимов заяви, че повече от всякога е наложително засилването на сътрудничеството да става на базата на разширяването на вече договорени дейности, вместо чрез добавянето на нови. Това ще допринесе за по-ускорена и гъвкава съвместна реакция на всички бъдещи заплахи в евроатлантическата зона.
Допълнително бе изказана благодарност към Военния секретариат и бе подчертана подкрепата на страната ни за развитието на капацитет за бързо развръщане, базиран на опита от използването на бойните групи на ЕС. Адмирал Ефтимов отчете, че Европейският инструмент за мир се е доказал като средство за постигането на стратегическо превъзходство и ефективно подпомагане на държавите-партньори и той трябва да бъде използван във всички фази на планиране и определяне на бъдещите приоритети.
В контекста на изграждането на военен капацитет началникът на отбраната подчерта необходимостта от създаването на механизми за съвместно придобиване и развитие на способности на основата на по-задълбочено коопериране и сътрудничество. Така ще се избегне конкуренцията между страните, която води до повишаването на цените и неефективното изразходване на ресурсите за отбрана.
Адмирал Ефтимов потвърди значимите дългосрочни ангажименти на страната ни към военните тренировъчни мисии и операции в обхвата на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС и благодари за изразената висока оценка към приноса на участващите в тях формирования и екипи от Въоръжените ни сили и български граждани. Пролетната сесия на военните комитети продължава утре, 19 май, със заседание на Военния комитет на НАТО.
|
17.05.2022 |
|
17.05.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в заседанията на Военните комитети на Европейския съюз (ЕС) и НАТО, които ще се проведат на 18 и 19 май в Брюксел, Белгия. Сесията започва утре, 18 май, със заседанието на най-висшия военен орган на ЕС. В рамките на съвещанието началниците на отбраната на страните-членки ще предоставят допълнителна военна експертиза по направленията за работа и ще отправят препоръки за бъдещото развитие на инициативите на съюза.
На следващия ден, 19 май, в програмата на заседанието на Военния комитет на НАТО са включени актуални въпроси по предизвикателствата и приоритетите пред Европа в съвременната усложнена обстановка на сигурност.
|
16.05.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков ще участва в заседанията на Съвет „Външни работи/Отбрана“ и на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана във формат министри на отбраната, които ще се проведат утре, 17 май, в Брюксел. В рамките на заседанието на Съвета министрите на отбраната ще обсъдят прилагането на Стратегическия компас на Европейския съюз с фокус върху повишаване на ефективността на мисиите и операциите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС и военните аспекти на руската агресия срещу Украйна.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е поканен за участие в дискусията относно агресията на Русия срещу Украйна. Очаква се и министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников да се присъедини към разговорите чрез видеоконферентна връзка. На заседанието на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана министрите ще одобрят документ за създаване на „Хъб за иновации в европейската отбраната“ и ще дискутират въпроси, свързани с недостига на инвестиции в отбраната в ЕС.
|
16.05.2022 |
Tактическо учение с бойни стрелби „Стоманен щит - 22“ ще се проведе в периода 16-20 май на учебен полигон „Корен“ с участието на над 960 военнослужещи с близо 270 броя бойна и специална техника. В него ще се включат военнослужещи от 4-и артилерийски полк, 2-а механизирана бригада, 61-а механизирана бригада, 101-и алпийски полк, 55-и инженерен полк, 110-и логистичен полк, 59-и батальон за ЯХБЗ и Е, 78-и батальон за осигуряване и от учебен полигон „Корен“. Днес, 16 май, ще завърши придвижването на участниците в учението до полигона.
Темата на „Стоманен щит - 22“, което се провежда под ръководството на командването на Сухопътните войски, е „Участие на артилерийски полк като група за обща огнева поддръжка в отбранителна операция в състава на Сухопътния компонент“. Основен обучаем е 4-и артилерийски полк – Асеновград, а целта на подготовката е усъвършенстване на бойното сглобяване и полевата натренираност на полка за умели и решителни действия при изпълнение на задачите по огневата поддръжка на маневрените формирования в отбранителна операция в състава на Сухопътния компонент.
„Стоманен щит - 22“ се провежда по сценарий, разработен от командването на Сухопътните войски. Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Провеждащ тактическото учение е неговият заместник - бригаден генерал Николай Караиванов, а директор на учението е заместник-началникът на щаба по операциите на Сухопътните войски полковник Васил Енчев.
Уважаеми колеги, На 18 май (сряда) от 10.30 ч. на учебен полигон „Корен“ ще се проведе медиен ден на „Стоманен щит - 22“. Постоянно акредитираните журналисти, потвърдили участие, трябва да бъдат до 10.00 ч. пред КПП на полигон „Корен“.
|
13.05.2022 |
Военнослужещ с инициали М.П. от Съвместното командване на специалните операции е пострадал тежко днес, 13 май, при изпълнение на планирани учебно-тренировъчни парашутни скокове на летище „Чешнигирово“. Той е откаран незабавно с вертолет Ми-17 в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, където му се оказва специализирана медицинска помощ.
По случая е назначена проверка и се води разследване от Военно-окръжна прокуратура - Пловдив и органите на Служба „Военна полиция“.
|
12.05.2022 |
     Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов дадоха висока оценка за придобитите способности от Специалните сили в последните години. Двамата изразиха подкрепа за бъдещото им развитие чрез осигуряване на въздушен и морски компонент. Военнослужещите от Съвместното командване на специалните операции (СКСО), участници в демонстрацията на способности по време на Деня за високопоставени гости и медии на многонационалното учение „Trojan Footprint 22“, получиха поздравления за уменията си и успешно изпълнените задачи от политическото и военното ръководство днес, 12 май.
„Подобни учения са изключително важни за придобиване на оперативна съвместимост и оттрениране на способности на нашите Специални сили с тези на съюзниците“, каза пред журналисти министърът на отбраната Драгомир Заков. В рамките на многонационалното учение „Trojan Footprint 22“ на територията на България успешно е демонстрирана и спойката между страни-членки и страни-партньори, посочи още той. По думите му – българските Специални сили са на високо ниво и в това се е убедил на подобни демонстрации, включително и извън България. „Използвам случая да поздравя Специалните сили не само за тази демонстрация, но също така и за способностите, които са придобили през последните години. При тях доста добре е развит сухопътният компонент, но трябва да се развият въздушният и морският компонент, за което сме поели ангажименти по линия на НАТО“, каза още той.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов също поздрави СКСО в лицето на неговия командир генерал-майор Явор Матеев за постигнатото в последните години. По думите му – днешната демонстрация е свидетелство за успешното взаимодействие между публични финанси, армия и българска отбранителна промишленост. „Видяхме на живо демонстрирани последните придобивки на Специалните сили“, посочи той, във връзка с участващите в учението нови бойни машини, българско производство. Работи се усилено за подготовка на т.нар. въздушен компонент на Силите за специални операции и предстои работа и за морския компонент. „Надявам се това, което министърът на отбраната каза, да стане реалност, за да можем да продължим с развитието на Специалните сили“, подчерта адмирал Ефтимов.
На учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ военнослужещите – участници в учението успешно изпълниха парашутни скокове от средна и малка височина, патрулни техники, задържане на автомобил, директни действия и упражнения от динамичните стрелби с пистолет и автомат на къси и пределно къси дистанции. Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев връчи знака на учението на министъра, началника на отбраната, постоянния секретар на отбраната Антон Ластарджиев и дипломатическите представители на страните-участници. На събитието присъства и извънредният и пълномощен посланик на САЩ у нас Н.Пр. Херо Мустафа.
На въпрос на журналисти, свързан с повишаването на възнагражденията на военнослужещите и социалният пакет, министърът на отбраната Драгомир Заков подчерта, че работата по тази тема остава негов приоритет в разговори с Министерството на финансите. „Ние не можем да си позволим българските военнослужещи да не бъдат адекватно заплатени за своя труд. Това, което видяхме тук, показва, че когато имаш стимулирани военнослужещи, когато те са добре платени, способностите ще се развиват най-добре. Нашата цел е в бъдеще да постигнем равнище, което да е съпоставимо с това на нашите съюзници“, посочи той.
Продължава работата и по друг от основните приоритети – превъоръжаването на въоръжените сили, каза министърът в отговор на въпрос. „Няма как повече да поддържаме техника от времето на Варшавския договор и от времето на Съветския съюз. За да постигнем целите си, трябват много средства. Изпуснали сме доста години, за да го направим, и сега трябва да се случи още по-ускорено“, подчерта министър Заков.
*** Многонационалното учение „Trojan Footprint 22“ се провежда на територията на 13 държави – домакини, като освен тях в учението участват военнослужещи от още осем държави. Броят на ангажираните в учението военнослужещи достига до 3400 души. В частта му в България участват военнослужещи от Грузия, Великобритания, САЩ, Румъния, като общият им брой достига до 300, от които българите са до 170.
|
12.05.2022 |
В ранния следобед на 11 май 2022 г. дежурните изтребители от авиобаза Граф Игнатиево излетяха, за да окажат помощ на пътнически самолет, изпълняващ полет от Унгария за Турция, за който е подаден сигнал за евентуално наличие на взривно устройство на борда.
При изпълнение на реална мисия по "Air Policing", българските летци поеха контрола над гражданското въздухоплавателно средство от румънските си колеги, ескортираха го над територията на Република България и го предадоха на турските изтребители.
Българските екипажи изпълниха всички процедури в съответствие с изискванията на националното и международното законодателство за контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство.
По-късно ескортираният пътнически самолет успешно кацна в Истанбул, без последствия за пътниците и екипажа.
С този полет българските Военновъздушни сили за пореден път гарантираха, както безопасността на населението и инфраструктурата на Република България, така и спокойствието на въздушния трафик.
|
« 1 2 3
469 470 471 » |
|
 |