 |
01.10.2023 |
Самолет C-27J „Спартан” с екипаж от 16-та авиационна база Враждебна от състава на Военновъздушните сили изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на медицински екипи по искане от Министерството на здравеопазването.
На 30 септември самолетът C-27J “Спартан” излетя за летище Варна в 08.30 часа. На борда на самолета бяха два медицински екипа от Военномедицинска академия и УМБАЛ Лозенец“, които бяха превозени по маршрута София – Варна – София при възникнала донорска ситуация в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна. В 16.45 часа самолетът кацна обратно на летище Враждебна.
Командир на екипажа беше майор Николай Георгиев, помощник-командир майор Дарина Христозова и борден инженер капитан Андрей Андрев.
|
30.09.2023 |
        Заедно изграждаме капацитет, с който да гарантираме сигурността на страните-членки на НАТО. Около това се обединиха министрите на отбраната на Република България Тодор Тагарев и на Република Северна Македония Славянка Петровска. Днес, 30 септември, двамата посетиха УП „Ново село“ и проведоха срещи с македонски и български военнослужещи от състава на многонационалната бойна група.
Министър Тодор Тагарев отбеляза, че именно на полигон „Ново село“ сме свидетели на реалното приложение на концепцията за повишена бдителност от страна на НАТО и за изграждане на многонационалните бойни групи като елемент за възпиране и отбрана на Източния фланг. „Тук с войски допринасят седем страни, като водещата е Италия, която е с много сериозен капацитет. Но всеки принос на наш съюзник към защитата на НАТО и на нашата територия е ценен, включително и този на военнослужещите от Република Северна Македония“, отбеляза той.
„За мен е чест и удоволствие, че днес, заедно с моя колега, дойдохме тук, за да посетим военнослужещите от многонационалната бойна група и да обърнем специално внимание на македонските и на българските военнослужещи. Особено ме радва това, което чух от брифинга на командира – за начина, по който двете армии в състава на мултинационалното формирование функционират заедно, работят заедно, разбират се и заедно бранят интересите на НАТО“, подчерта министър Славянка Петровска. По думите й – всяка подкрепа и инвестиране във военнослужещите от състава на бойната група означава инвестиране в нашата безопасност и нашето бъдеще. „От мое име и от името на Министерството на отбраната на Република Северна Македония и на Армията на РСМ – благодаря на македонските представители, на българските представители, както и на всички военнослужещи, които са част от тази бойна група, и допринасят за мира и сигурността на НАТО“, подчерта министър Петровска.
В рамките на посещението на УП „Ново село“ пред македонската и българската делегация беше изнесен брифинг за подготовката и задачите на многонационалната бойна група от нейния командир полковник Микеланджело Дженаки. Двамата министри проведоха разговори с военнослужещи от Република България и Република Северна Македония. Министрите Тодор Тагарев и Славянка Петровска подчертаха, че отношенията на двете страни в областта на отбраната са много добри. „Имаме сътрудничество и в други области, основно във военното образование и в участието в съвместни учения“, посочи министър Тагарев. „Сътрудничеството ни в областта на отбраната е изключително значимо, така, както подобава на две страни-членки на НАТО. Обсъждаме по какви други начини може да усъвършенстваме работата си, така че за в бъдеще да даваме позитивен пример затова как могат да се развиват отношенията между нашите две държави“, заяви министър Петровска, за която това е второ посещение в нашата страна.
Пред журналисти министърът на отбраната Тодор Тагарев заяви, че се надява Народното събрание да приеме проекта за инвестиционен разход за закупуване на бойните машини „Страйкър“ за нуждите на Сухопътните войски преди излизането си във ваканция заради предизборната кампания. „Намерението ни е да придобием пълния комплект – с комуникации, системи за бойно управление, боеприпаси, симулатори за подготовка на военнослужещите, логистична поддръжка, така че това да позволи оборудването на три батальонни бойни групи“, посочи министър Тагарев.
Министерството на отбраната си поставя за цел новият стратегически преглед на отбраната да бъде завършен до края на февруари 2024 г. „При промяната на обстановката е нормално националната отбранителна политика също да се адаптира към нея. Има нови изисквания към нас и този преглед ще ни позволи на междуведомствено равнище да вземем отношение как ще развиваме Въоръжените сили и какво е необходимо за тяхното осигуряване“, заяви министър Тагарев.
Министерството на отбраната ще изпълни решението на Народното събрание от 27 септември 2023 г., с което България трябва да предостави допълнителна военна помощ на Украйна, която включва неизправни зенитно-управляеми ракети от типа 5В55Р. Министърът на отбраната уточни, че отказът за ремонт и поддръжка на тези ракети е отпреди да започне войната през февруари миналата година. „От съответната руска фирма са обяснили, че те не могат да направят това, което искаме, а ние нямаме потенциал да се справим сами с тяхното възстановяване“, посочи той.
|
29.09.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев представи днес, 29 септември, приоритетите в отбраната пред участниците в Годишната конференция на вицепремиера и министър на външните работи с ръководителите на задграничните представителства на Република България.
„Нашата цел е българските Въоръжени сили да бъдат модерни, оперативно съвместими, с единна система за командване и управление и да разполагат с основните приоритетни способности, така че да са адекватни на рисковете и заплахите. Българската отбрана е интегрална част от системата за защита на националната сигурност и са необходими добре развити механизми за бързо и ефективно междуинституционално взаимодействие, при оперативна съвместимост и възможности за споделяне на способности с други ведомства“, каза министър Тагарев.
„Предвид коренно променената стратегическа среда, днес работим за ускореното изграждане на силна българска отбрана в НАТО и ЕС“, подчерта министърът на отбраната. Той съобщи, че в изпълнение на тази цел ще бъде проведен Стратегически преглед на отбранителната политика. Очаква се резултатите да бъдат представени пред обществеността в края на февруари 2024 г. под формата на „Бяла книга на отбраната“. В отговор на журналистически въпроси, министърът обясни, че чрез Стратегическия преглед на отбранителната политика ще бъде направена оценка доколко съществуващите документи за развитие на отбранителните способности съответстват на новата среда. По думите му Стратегическият преглед ще помогне за намирането на съответните решения, за да може правителството да се ангажира с необходимите промени в сферата на отбраната за изграждане на инфраструктура в изпълнение на функциите по поддръжка от страна домакин, стартиране на големи проекти за превъоръжаване и др.
В проекта за придобиване на нова бойна машина на пехотата има предвидено солидно индустриално участие, поясни пред журналисти министър Тагарев. „Министерският съвет, Министерството на отбраната и всички екипи работиха много сериозно, качествено. Бързо взехме решенията, чакаме Народното събрание да започне да разглежда този проект“, коментира министърът на отбраната.
|
29.09.2023 |
„Бюджет за отбрана от 2% от БВП на страната не е панацея, а критичен минимум. Предвид сериозните нужди на Българската армия, целесъобразно е той да бъде над 2%“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в отговор на журналистически въпроси след тържественото отбелязване на 145 години от създаването на свързочни войски и органите за информационно осигуряване в Българската армия в гр. Варна.
Адмирал Ефтимов изрази увереност, че инвестиционната програма, която ще бъде предложена от Министерството на отбраната за разглеждане от правителството и парламента до месец ноември, ще бъде приета. „Държавното ръководство в лицето на Министерския съвет и Народното събрание се отнася много отговорно към повишаването на способностите на Българската армия и нейната модернизация. С президентството сме в непрекъсната връзка за всичко, което касае армията“, посочи той.
Началникът на отбраната поясни, че в документа са направени два типа разчети – при 2% от БВП на страната и при 2,5% от него, съобразявайки се с прогнозата на Министерството на финансите. „Анализираме възможното развитие на обстановката, войната в Украйна и състоянието на сигурността в региона. Длъжни сме да доложим честно и отговорно на държавното ръководство, че това е необходимо на армията, за да си изпълни конституционните задължения“, подчерта началникът на отбраната. Той бе категоричен, че при 2% от БВП, с планираните средства до 2032 г. се получава добра композиция от сили и средства за всеобхватна модернизация, но възниква проблем с тяхната приоритизация при разпределението им по години. „Започнат ли няколко проекта заедно за известно време няма възможност да стартират други. Най-разумно е през 2024 г. и 2025 г. да надхвърлим 2% от БВП и да стартираме няколко проекта. Така ще дадем вяра, оптимизъм и мотивация на военнослужещите“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той акцентира върху значението на проекта за нови машини на пехотата, както и върху този за трикоординатни радари. Адмирал Ефтимов изрази надежда чрез инициативата на Германия за общо защитено европейско небе, по улеснени процедури и на конкурентни цени да придобием така необходимите ни съвременни системи за противовъздушна отбрана. „Всичко е важно. За войника неговото лично снаряжение, оръжие и екипировка също е от критична важност“, подчерта началникът на отбраната. Той каза, че във всяка програма се залага и увеличение на възнагражденията за личния състав. „Сега военнослужещите също получиха повишение, но то не бе еднакво навсякъде – там, където некомплектът е най-голям и процентът на увеличение на заплатите бе най-висок. Надявам се и в бюджета за следващата година също да имаме възможност за повишаване на възнагражденията. Младият човек не се интересува само от заплатата, а и от това в каква технологична среда попада и какви са възможностите за развитие“, заяви той.
Началникът на отбраната постави акцент върху важността на използването на максималните възможности на новите платформи за наблюдение и ситуационна осведоменост. „Информацията от новите самолети, кораби и машини за пехотата, от безпилотните летателни средства трябва да достига едновременно и в реално време, за да се вземе решение на тактическо, оперативно и стратегическо ниво в Българската армия, но и на държавно равнище. Ако не осигурим това, няма да оползотворим в пълен мащаб средствата, дадени за новите платформи“, каза адмирал Ефтимов. Той акцентира върху предизвикателствата пред комуникационно-информационните и кибер специалисти не само да придобиват и обменят информация, но и да я защитават.
|
29.09.2023 |
|
28.09.2023 |
          Министърът на отбраната Тодор Тагарев отличи военнослужещи и ветерани с изявен принос към развитието на Програмата за партньорство между Министерството на отбраната на Република България и Националната гвардия на щата Тенеси по време на официалното отбелязване на три десетилетия от началото на военното сътрудничество между страната ни и щата Тенеси. Награди бяха връчени и от името на началника на отбраната. На церемонията, която се проведе в резиденция „Лозенец“ днес, 28 септември, присъстваха заместник-посланикът на САЩ в България Андриа Брулет-Родригез, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, генерал-адютантът на щата Тенеси бригаден генерал Уорнър Рос, генерал-майор Гюс Харгет - генерал-адютант на щата Тенеси в периода 2002-2009 г., висши офицери от Българската армия и Националната гвардия на щата Тенеси. По-рано днес във Военната академия „Г. С. Раковски“ се проведе двустранна конференция за съвместната подготовка на Въоръжените сили на Република България с Националната гвардия на щата Тенеси. „Двустранното сътрудничество в областта на подготовката и ученията е ключов фактор за изграждането на способности, боеготовност и оперативна съвместимост“, заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков при откриването на форума, организиран от Щаба на отбраната по случай тридесетата годишнина от началото на програмата за партньорство.
„Ще обсъдим потенциалните варианти за всеобхватно оптимизиране на планирането въз основа на приоритетите по отношение на подготовката, които произтичат от процеса на модернизация на системата за отбрана на Република България“, подчерта генерал-лейтенант Стойков. Той благодари на партньорите от Националната гвардия от щата Тенеси за ползотворното сътрудничество и посочи, че към момента провеждаме над 60 мероприятия годишно, което е впечатляващ брой, като по-голямата част от тези събития са инициирани чрез Програмата за военно сътрудничество между САЩ и България.
В конференцията участваха генерал-адютантът на щата Тенеси бригаден генерал Уорнър Рос, ръководители и главни сержанти на сухопътния и военновъздушния компонент, командири на бригади и авиобази от Националната гвардия на щата Тенеси. Специален гост на форума бе генерал-майор Гюс Харгет, генерал-адютант на щата Тенеси в периода 2002-2009 г. Участие в събитието взеха ръководители и представители на всички взаимодействащи структури от двете страни. На конференцията присъстваха също командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Тодор Дочев, началникът на Военномедицинска академия генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, генерали и офицери от Българската армия и Министерството на отбраната.
Основните цели на конференцията са преглед на планираните учения за следващата година, координация при провеждането на подготовка по двустранното военно сътрудничество и обсъждане на възможностите за задълбочаване на партньорството. Стремежът на двете страни по отношение на подготовката е планирането на мероприятия с оптимален принос за изграждането на способности съгласно целите, заложени в Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България - 2032.
*** Република България е една от първите 13 държави от общо 92, включени в Програмата за партньорство между американски щати и чуждестранни държави. Партньорството на Министерството на отбраната на Република България с Националната гвардия на щата Тенеси стартира по инициатива на Националното бюро на гвардията на САЩ през 1993 г. и се развива като част от двустранното военно сътрудничество между България и САЩ. Обхваща широк спектър от дейности, сред които провеждането на двустранна и многонационална подготовка в страната и чужбина, както и оказване на хуманитарна подкрепа в различни райони на България. Изборът на Тенеси като партньорски щат е определен по относителните му сходства с България по размер, климат и население.
|
28.09.2023 |
    Участниците в националното водолазно учение с международно участие „Тритон -2023“ днес, 28 септември, демонстрираха способности за откриване, класифициране и обезвреждане на невзривени боеприпаси и морски мини под вода. На борда на спасителен кораб „Протео“ действията в района на Военноморска база Варна наблюдаваха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, командирите на формированията от военноморските сили на страните-участнички в учението - Италия, Румъния, Турция и САЩ, и журналисти.
„Тритон“ е планирано и се провежда за трета поредна година с тенденция да се наложи като едно от най-важните водолазни учения на българските Военноморски сили с международно участие.
В края на демонстрациите бяха представени образци на въоръжение и техника на българските ВМС.
На въпроси за действията на водолазите при обезвреждане на боеприпаса, прикачен към части от дрон, открит в с. Тюленово, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов благодари на водолазите, които извършиха подриваване и унищожаване на импровизираното взривно устройство. „Досега Военноморските сили на Република България не бяха се срещали с такъв тип импровизирано устройство и имаше основателни съмнения и предположения на специалистите от флота, че вътре в него има специални датчици, които биха довели до самовзривяване при опит за отварянето му. Поради тази причина водолазният екип преди да вземе решение за преместването на дрона на по-безопасно място за взривяване, извърши щателен оглед включително и под вода, за наличие на кабели и въжета, които биха могли да го активират при преместване“, разясни той. „Бяха изпълнени абсолютно точно всички правила и процедури при унищожаване на такъв тип устройства. Мога да заявя категорично, че водолазите действаха правилно, по начин, по който да съхранят живота, както своя така и на всички останали“, заяви командирът на ВМС.
|
28.09.2023 |
|
27.09.2023 |
|
27.09.2023 |
„Модернизацията е в ход. Оптимист съм и за проекта за новите машини за Сухопътните войски. Правителството одобри проекта и в Народното събрание ще защитим нашите аргументи. Надявам се на мъдростта и държавническото мислене на отговорните лица този проект да стартира, за да видят военнослужещите отношението на държавата и признанието за своя труд“. Това заяви днес, 27 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при своето гостуване в студиото на „Денят започва“ на БНТ1. Той отбеляза, че с този модернизационен проект Сухопътните войски ще получат тласък, свързан не само със състоянието на въоръжението и техниката, но най-вече с хората и тяхната мотивация. „Заплата, социални придобивки, статут – те вървят паралелно с предоставените на военнослужещия въоръжение и техника“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов поясни, че в настоящия проект за пехотата се предвиждат около 50 машини повече в сравнение с предходните предложения. „Предоставя се комплексна способност, която дава възможност да комплектуваме основните способности на една бригада. Веднага ставаме оперативно съвместими с нашите съюзници и може да изпълняваме задачите си в национален и колективен формат“, заяви адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната още веднъж подчерта голямото натоварване на личния състав на Сухопътните войски по трите мисии на Въоръжените сили. „Признание към Сухопътните войски – една рота в Косово, една рота в Босна и Херцеговина, три роти на границата, групи за ремонт на оградата, като това е в ротация и съчетано с учения и много други дейности“, каза адмирал Ефтимов.
Той посочи, че съвместните учения са колективният отговор на системата за сигурност на НАТО, в която сме пълноправен член. „Ученията стават все по-динамични, по-комплексни. Пращаме послание, че сме заедно. Военнослужещите виждат с очите си, че има смисъл това, което правим“, каза адмирал Ефтимов. „Много важно е възпирането, то отказва потенциалния агресор. Демонстрираме както в национален, така и в колективен мащаб това, че имаме способности, с които един потенциален агресор би трябвало да се съобразява“, допълни той.
България е поставила в дневния ред на Алианса проблемните въпроси по сигурността в Югоизточния фланг, на базата на което са взети решенията, потвърдени на Срещата на върха във Вилнюс. „Като държава подкрепихме три решения: създаването на многонационален дивизионен щаб на наша територия, инвестирането във войсковия район на Кабиле – в интерес на Българската армия и с възможност да приемаме сили и средства на НАТО, и подкрепа за инициативата на Румъния за създаването на регионално командване на Специалните сили на ротационен принцип“, посочи началникът на отбраната.
Той акцентира върху важния за Източния фланг процес на планиране и изграждане на отбранителни способности в Алианса. „Когато се разпределят цели по способности, да се има предвид ангажимента на нашите държави по Югоизточния фланг и общите фондове на Алианса да засегнат и нашата инфраструктура“, отбеляза началникът на отбраната. Той бе категоричен, че всяка инициатива има пряко отношение към Инвестиционната план програма, която се разработва в Министерството на отбраната и трябва да бъде представена пред правителството и Народното събрание до месец ноември. „Всяка инициатива е остойностена и е включена в Инвестиционната план програма. Силно се надявам този документ да стане работещ, защото това дава визията на държавата и ще стане настолна книга за това каква армия ще може да изградим до 2032 г.“, заключи адмирал Ефтимов.
|
26.09.2023 |
    „България като страна домакин полага усилия да създаде необходимите условия за провеждането на ефективна съвместна подготовка на формированията от Българската армия и силите, предоставени от нашите съюзници. Страната ни активно участва в изпълнението на мерките на НАТО за повишена бдителност и допринася за засилване на възпиращия и отбранителния потенциал на съюза в отговор на войната в Украйна“. Това заяви днес, 26 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов след проведените демонстрации на учението „Noble Blueprint -2023“ на полигон „Ново село“.
Адмирал Ефтимов отбеляза, че като държава от Югоизточния фланг на Алианса в близост до военната зона, на България се налага непрекъснато да надгражда националните си отбранителни способности, да поддържа взаимодействие със съюзните сили и да бъде оперативно съвместима с тях. „Единствено по този начин и заедно ще можем адекватно да посрещнем заплахите пред националната и колективна сигурност“, категоричен бе началникът на отбраната.
Началникът на отбраната приветства у нас командира на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Стюарт Мънч. Началникът на отбраната благодари за успешното организиране и провеждане на учението „Noble Blueprint - 2023“ на командирите на Съвместното командване на силите, Военновъздушните сили и Сухопътните войски генерал-майор Валери Цолов, генерал-майор Димитър Петров и генерал-майор Деян Дешков, на командира на бойната група у нас с рамкова държава Италия полковник Микеланджело Дженки, както и на всички командири и военнослужещи от Албания, България, Гърция, Италия, Северна Македония, САЩ и Черна гора.
„Днес наблюдавахме демонстрация на различни видове сухопътни и военновъздушни, бойни и спомагателни способности от формирования на многонационалната бойна група. Показано бе единството и решимостта за възпиране и отбрана в Черноморския регион и готовността им за колективен отговор“, отбеляза той. Адмирал Ефтимов подчерта, че учения като това показват, че с усилията на съюзниците постигаме необходимата готовност и надграждаме съвместния си отбранителен потенциал.
„НАТО е Алианс на 31 държави, обединени в името на колективната отбрана. Нашият ангажимент да защитаваме всеки сантиметър от територията на НАТО гарантира сигурността и допринася за просперитета на народите от съюза. Мирът и стабилността на нациите в НАТО са запазени, благодарение на постоянната бдителност в съвместните ни усилия за укрепване на сътрудничеството и на способностите ни да се защитаваме като един“, заяви адмирал Стюарт Мънч.
Командирът на Съвместното командване на силите на Алианса в Неапол подчерта, че учението „Noble Blueprint -2023“ подпомага постигането на по-добра представа за видовете способности, които съюзниците биха предоставили за една отбранителна операция. „Познаването на терена и на самите нас ще ни позволи да участваме безпрепятствено в съвместна операция“, категоричен бе адмирал Мънч. Той отбеляза, че учението включва голямо разнообразие от способности, за да демонстрира капацитета на съюзниците за защита в няколко различни домейна. Допълни, че показаните днес безпилотни летателни апарати ще бъдат от съществено значение за информираността на Алианса за маневрите на евентуални противникови формирования.
„Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол си взаимодействаше със страната домакин и с всеки един от участниците, за да осигури успешното провеждане на учението. България и много от съюзниците, участващи в днешните дейности, се намират на Югоизточния фланг на Алианса, който е доста близо до войната в Украйна. В това време на опасности и заплахи се изисква твърда ръка и решителност. Ние опазваме мира, благодарение на нашата колективна мощ“, заключи адмирал Мънч.
Целта на учението „Noble Blueprint - 2023“ е да подготви войските на НАТО за провеждане на пълния спектър от военни операции в отговор на кризи. Това дава възможност на командирите на оперативно и тактическо ниво да постигнат всеобхватно разбиране на процедурите на НАТО и да бъдат по-добре подготвени за действия в рамките на колективната отбрана. Учението е планирано и се ръководи от Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол и се координира от българска страна от Съвместното командване на силите.
Днес участниците в „Noble Blueprint - 2023“ от състава на многонационалната бойна група демонстрираха способности за действия в съвместна настъпателна операция. В трите фази на учението участваха близо 220 военнослужещи от състава на механизиран взвод, снайперски екип, инженерен взвод, артилерийско отделение, артилерийски минохвъргачен взвод, две механизирани роти и формирование за противовъздушна отбрана с общо 53 бойни и логистични машини, включително безпилотни летателни апарати. Беше извършена и медицинска евакуация на пострадал военнослужещ с използването на линейка и хеликоптер Black Hawk.
На статичен показ след демонстрациите бяха представени образци на въоръжение и техника на военните формирования от състава на многонационалната бойна група.
|
26.09.2023 |
„Сухопътните войски работиха много задълбочено и аналитично. Благодаря на командирите на Сухопътни войски и на екипа, който работи за реализацията на проекта за новата бойна машина на пехотата. През годините успяхме да изведем нужните поуки и да анализираме обстановката, за да настъпи така очакваната и критична модернизация за Сухопътните войски, да предложим машина, която е добра, удачна и усъвършенствана комбинация между огнева мощ, мобилност и защита. С това, което предлагаме и в контекста на това, което се случва на полигона, Сухопътните войски могат да изпълняват задълженията си в колективен и национален мащаб“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на въпрос за предложението за инвестиционен разход за проекта за новата бойна машина на пехотата, което ще бъде внесено за одобрение в Народното събрание. Той отговаря на журналистически въпроси след проведеното днес, 26 септември, учение „Noble Blueprint – 2023“ на учебен полигон „Ново село“.
„За изграждането на инфраструктура ние се ползваме от колективната система за сигурност, включително и от общи фондове на НАТО. Иска ми се така, както се развива проектът за машините за Сухопътните войски, така да имаме и подобряване на инфраструктурата. В България казарми не са строени от 30 години. Крайно време е българският войник да живее, да се труди и да тренира съгласно съвременните стандарти, за да бъде горд, че носи униформата като войник от Българската армия“, каза адмирал Ефтимов на въпрос за модернизацията на войсковия район „Кабиле“.
„Нашето въоръжение и техника основно е от съветско време, затова е нормално някои системи и специално зенитно-управляеми ракети да не могат да се поддържат“, заяви адмирал Ефтимов в отговор на журналистически въпрос за предложението на депутати за предоставяне на боеприпаси с дефекти на Украйна. Той посочи, че редовно запознава министъра на отбраната и държавното ръководство със състоянието на наличното въоръжение и техника, както и че в Щаба на отбраната се изготвят постоянни анализи и годишен доклад. Адмирал Ефтимов уточни, че в предложението на народните представители става въпрос за няколко броя ракети от посочения тип. Той бе категоричен, че няма възможност те да бъдат ремонтирани от наша страна, както и че съхранението им в складове на Българската армия би могло да представлява риск за личния състав.
„Имаме проекти за модернизиране на нашите системи за противовъздушна отбрана. Това, което имаме на въоръжение в Българската армия, с малки изключения, е в изправност и можем да изпълним конституционните си задължения“, заключи началникът на отбраната.
|
26.09.2023 |
Летателна тренировка „Blue Bridge - 2023“, която се проведе днес, 26 септември, потвърди успешните съвместни действия на българските летателни екипажи на МиГ-29 и румънските на F-16 по приемането и предаването на самолет-нарушител във въздушното пространство на България и Румъния.
Бойните самолети на двете страни бяха приведени в действие срещу български военнотранспортен самолет Спартан J-27 в ролята на самолет-нарушител и осъществиха прехвата, съпровождането и контролното му предаване на границата на двете страни при спазване на всички процедури за провежданата мисия по охрана на въздушното пространство.
Следвайки командите на българските и румънски пилоти, „нарушителят“ кацна на заповядани летища в двете страни.
Тренировъчните полети под названието „Blue Bridge“ се провеждат ежегодно от 2012 г. Те допринасят за поддържането на добра координация и взаимодействие между дежурните екипажи на България и Румъния при осъществяване на презгранични операции при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство.
|
26.09.2023 |
|
25.09.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев се срещна днес, 25 септември, с командира на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Стюарт Мънч. Във фокуса на разговорите бяха въпроси, свързани с изикванията за прилагане на регионалните планове на НАТО.
Адмирал Стюарт Мънч е на посещение у нас по покана на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, за да обсъдят обстановката по сигурността и действията в коалиционен мащаб за стабилността и сигурността на Югоизточния фланг на Алианса. Те ще наблюдават утре на учебен полигон „Ново село“ заключителния етап на учението „Noble Blueprint - 2023“ на многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин.
|
« 1 2 3
516 517 518 » |
|
 |