 |
29.03.2023 |
|
29.03.2023 |
  Министерството на отбраната на Република България е домакин на 48-та работна среща на Координационния комитет на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM-CC) и 49-та работна среща на Политико-военния направляващ комитет (PMSC), които се провеждат в периода 28-30 март. Заседанията се провеждат в рамките на българското председателство на Процеса, под ръководството на председателя на SEDM и заместник-министър на отбраната Теодора Генчовска.
„Районът на Югоизточна Европа е изправен пред много предизвикателства, включително продължаващата война, тероризмът, киберзаплахите, транснационалната престъпност и незаконната търговия с оръжие и наркотици. Чрез диалог и консултации в рамките на SEDM ние създадохме обща визия за бъдещето на нашия регион и укрепихме сътрудничеството между нашите държави и въоръжени сили“, заяви при откриването на форума заместник-министър Генчовска. „В тази геополитическа обстановка е от съществено значение да останем бдителни срещу външните фактори, които дестабилизират нашия регион и подкопават колективната ни сигурност. Трябва да продължим да работим заедно, за да запазим региона стабилен и проспериращ“, каза тя в обръщението си към участниците.
В работата на форума, организиран от дирекция „Отбранителна политика и планиране“, участват представители на 14 от страните-членки на SEDM, командирът и офицери от щаба на многонационална бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) и представители на Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC). В дискусиите посредством видеоконферентна връзка се включиха и представители на Министерството на отбраната на Украйна.
Участниците обсъждат постигнатия напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на Процеса SEDM, както и актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Във фокуса на дискусиите са реализираните дейности за времето от предходните експертни срещи, проведени през септември 2022 г., които бяха представени от Секретариата на SEDM и от командира на многонационалната бригада SEEBRIG. Дискутирани бяха също програмата и темите от дневния ред на предстоящата през юни т.г. среща на заместник-началниците на отбраната от Югоизточна Европа, организацията на дейностите, свързани с предаването на командването на SEEBRIG от Гърция на Албания и подробности по прехвърлянето на Председателството на SEDM от България на Румъния.
В състава на българската делегация участват бригаден генерал Радостин Илиев – директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ - МО и военен съветник на SEDM, Даниела Григорова – началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ и директор на Секретариата на SEDM, експерти от Министерството на външните работи и от дирекция ,,Отбранителна политика и планиране‘‘, както и Секретариатът на SEDM.
Това е последната домакинска среща, организирана от Министерството на отбраната в рамките на българското Председателство на SEDM.
От инициирането си през 1996 г. Процесът SEDM се доказа като ефективен механизъм за повишаване на регионалната сигурност и един от най-важните форуми за регионално сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Експертните срещи на SEDM-CC и PMSC се провеждат два пъти годишно в страната-домакин на Процеса. От 1 юли 2021 г. България пое ротационното председателство на SEDM за срок от две години.
|
28.03.2023 |
    „Министерството на отбраната разработва нормативни промени, които да регламентират особения статут на курсантите като военнослужещи“. Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново днес, 28 март. Разрешаването на този въпрос е отлагано повече от 13 години, посочи министърът. „Промените в наредбата ще изискват и законодателни промени. Най-вероятно няма да успеем с тях по време на служебния кабинет, но ще оставим добра основа, върху която да стъпи редовно правителство, и да доразвие идеята за особения статут на курсантите“, заяви министър Стоянов.
Служебното правителство вече промени наредбата за предоставяне на стипендии на курсантите, в резултат на което те са увеличени с приблизително сто процента.
„Имаме затруднения с набирането на личен състав най-вече заради заплащането на военнослужещите. То не е адекватно към съвременните условия и би следвало да бъде повишено. Това ще бъде допълнителен стимул военната професия да бъде по-привлекателна и да има повече желаещи за нея“, посочи министър Стоянов.
Министър Димитър Стоянов изнесе лекция пред курсантите от НВУ, в която акцентира върху това как мотивацията може да се използва като инструмент за постигане на целите и като средство за самоусъвършенстване. „Задача на Вашите преподаватели е да ви накарат да изпитвате удовлетворение от усвояването на преподаваните науки, да искате повече да знаете, да четете допълнителна литература, за да ви изградят като истински бъдещи командири“, посочи министър Стоянов и допълни: „В ролята на мотиватор като командир на взвод, на рота и т.н. ще Ви е доста по-трудно. На Вас ще ви се налага да споделяте придобитите знания. Знанието ще Ви напътства, но ако не го споделите с останалите си колеги, или с тези, които ще мотивирате, то ще е безсмислено при реализацията на каквато и да е идея, на какъвто и да е план. Трябва да го споделите по подходящия начин, да представите идеята си така, че тя да е завладяваща, и вашите подчинени да са максимално мотивирани да я реализират“, каза министър Стоянов.
Всеки български гражданин има дълг към Отечеството и този дълг трябва да бъде изпълняван, посочи министърът. „Всеки един от нас е ангажиран със защита на Отечеството и не е казано, че защитата е само във военната сфера. Тя може да бъде във всяка една сфера (икономика, енергетика и други.). Всичко това е свързано с националната сигурност. Това, което бих пожелал на младите хора, е да останат в България и все повече да се образоват и подготвят“, каза още министърът на отбраната.
|
28.03.2023 |
„Министерският съвет не е взимал решение за изпращане на наши военнослужещи в Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в интервю за предаването „Здравей, България“ на Нова телевизия днес, 28 март. По думите му – подобни изказвания са за вътрешнополитическа употреба. „Някои си мислят, че боравейки със страха на хората, ще постигнат по-голям резултат на изборите – няма да го постигнат“, посочи той.
„България подкрепя Украйна с това, с което може. Не може потенциалът на Българската армия да бъде сведен до нула“, бе категоричен министър Стоянов. Той подчерта, че страната ни следва общата политика на Европейския съюз (ЕС) по отношение на оказването на помощ на Украйна. „Не считам, че България води различна политика от политиката на ЕС и НАТО. Има решение на Народното събрание, което изпълнихме“, подчерта той.
По думите му - страната ни няма складови наличности от 155 мм снаряди и поради тази причина не участва в общото европейско решение за изпращане на този вид боеприпаси за Украйна. Помощта, която страната ни е оказала, е според възможностите на Българската армия. „Няма как аз да намаля количеството боеприпаси в нашите складове; ако го направя, най-вероятно ще стана клиент на прокуратурата. Дали сме това, което е в повече, и което имаме“, посочи министър Стоянов.
За това - какво други държави предоставят на украинската страна като военна помощ, например бойни самолети, има различни причини, както и различно законодателство, посочи той. „България има Конституция и Закон за отбраната и lъоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ); в тях пише, че охраната на въздушното пространство се осъществява от Българската армия или съвместно със съюзни сили, а не – вместо нея“, посочи министърът.
Министър Димитър Стоянов категорично опроверга някои публични твърдения за броя на изправните самолети, които носят бойно дежурство. „Нито са два самолетите, нито военнослужещите в Граф Игнатиево стоят само на заплати, защото са от моя приятелски кръг. Това категорично не е вярно“, посочи министърът. Той отхвърли обвиненията в бездействие за състоянието на бойната ни авиация и посочи, че в мандата на служебното правителство е свършена много работа, за да се поддържа нейният ресурс. „В крайна сметка това, на което летят българските пилоти, е това, което им е предоставено от българския политик. С това летят, с това си изпълняват задачите“, посочи той.
Министерството на отбраната е обявило обществена поръчка за покупка на двигатели на самолети МиГ; предстои да бъде обявена нова обществена поръчка за ремонт на двигатели. До дни се очаква един самолетен двигател от Полша и предстои сключване на договор за втори. „Имаме оферти за заместващи платформи, ще ги представим в комисията по отбрана“, припомни той.
Служебното правителство не се е отказала от т.нар. триъгълни сделки; но вече е твърде късно. Забавянето там идва от редовния кабинет, посочи още министър Стоянов. По думите му – няма смисъл от подобни сделки, ако страната ни получи западна техника, която е свалена от въоръжение. „Това е псевдомодернизация“, подчерта той.
За ядрената заплаха и сигурността в региона той посочи, че в НАТО непрекъснато се правят анализи, на базата на тях се провеждат учения и се разработват планове. „Всяко заиграване с ядреното оръжие носи риск. Към момента не смятам че има пряка заплаха за България от използване на ядрено оръжие“, посочи още той и допълни, че в резултат от нарасналите заплахи от изток, е разположена многонационална бойна група на територията на България. По думите му - със сигурност НАТО ще преразгледа плановете за отбрана вследствие на заплахата от изнасянето на руско ядрено оръжие на по-предни позиции в Беларус.
|
27.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще изнесе лекция в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ – Велико Търново по покана на началника на НВУ бригаден генерал Иван Маламов. Лекцията на тема „Мотивацията да служим на България“ ще се проведе на 28 март, вторник, в Дома на културата на университета. На нея са поканени курсанти от трите факултета и преподаватели. След лекцията е предвидена дискусия с обучаемите във висшето военно училище.
Началникът на НВУ ще представи пред министъра на отбраната специалностите и учебно-материалната база на военния университет.
|
27.03.2023 |
   „Пощенската марка е послание да съхраним славното ни минало; да не забравяме подвига и саможертвата на нашите герои и да сме горди с историята си“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов на церемонията за валидиране на пощенско-филателно издание „110 години Балкански войни (1912 - 1913)“ днес, 27 март. Министърът на отбраната е председател на Националния инициативен комитет за честването през 2022 – 2023 г. на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913). Комитетът е създаден с решение на Министерския съвет от 6 октомври 2022 г. и в него влизат представители на министерства, културни, образователни и научни институции.
„Балканските войни представляват естествено продължение на национално-освободителните борби на българския народ от XIX в. с военни средства. Те са закономерен акт, следствие на несправедливите решения на Берлинския договор, довел до разпокъсване на изконните български земи. Славните победи предизвикват възхищение, яркият стремеж към свобода и обединение буди възторг, а изводите и поуките и до днес вълнуват историци, изследователи и публицисти“, каза още министър Стоянов.
Той допълни, че със създаването на Националния инициативен комитет за честването на 110 години от Балканските войни е продължена изградената през годините традиция за отбелязване на бележити годишни от българската военна история. „Поставяйки акцент върху участието на Българската армия в Балканските войни, подвига и саможертвата на българските герои в борбата за национално освобождение и обединение, Националният комитет допринася за популяризирането на българската бойна слава“, отбеляза министърът на отбраната. Той пожела успех в реализирането на всички проекти и събития, свързани с отбелязването на 110-ата годишнина от Балканските войни.
Главният изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев съобщи, че темата за Балканските войни е интерпретирана многократно в 140-годишната история на българското маркоиздаване. През 1987 г. е издадена пощенска марка по повод 75-ата годишнина от обявяването на Балканската война, а през 2013 г. е пусната в употреба серия от 4 пощенски марки на тема стогодишнината от Балканските войни.
Пощенската марка „110 години Балкански войни“ бе пусната в употреба от министъра на отбраната Димитър Стоянов, главния изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев и началника на политическия кабинет на министъра на отбраната Владко Владов. Пощенско-филателното издание представлява пощенска марка с винетка, с номинал 1.90 лв., тираж 5200 броя и специален пощенски печат. Художник е Дамян Дамянов, който е изобразил документална фотография на генерал Георги Вазов пред пленени турски оръдия от 1913 г.
|
27.03.2023 |
  „Като наследник и носител на пламъка, ентусиазма и заветите на първопроходците във военната авиация, възстановеното преди 3 години Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ има амбицията да се превърне в авторитетен център за комплексно авиационно образование – за подготовката на висококвалифициран летателен и технически състав и на специалисти по ръководство на въздушното движение, не само за нуждите на отбраната, но и за целия сектор за сигурност, за гражданската авиация и за авиационната индустрия и бизнеса“.
С тези думи заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска откри Първата международна курсантско-студентска седмица във ВВВУ „Георги Бенковски“. Във форума участват курсанти и студенти от военни училища и академии от Румъния, Гърция, Чешката република, Полша, Испания, Португалия и САЩ.
По думите на заместник-министъра реализирането на тези амбиции минава през радикална модернизация на учебната база и пълна професионална сертификация на обучението по националните, европейски и международни стандарти. „Съществен елемент от тази амбициозна политика на училището е активното му международно сътрудничество и отварянето му към регионалния образователен пазар“, посочи Теодора Генчовска.
„На тези от вас, които са решили да посветят живота си на небето и на летенето, ще кажа: тук е точното място, за да получите символично професионално причастие. България е една от люлките на военната авиация и е оставила трайна диря в световната история на въздухоплаването и военновъздушните сили“, каза още Генчовска.
В словото си тя очерта ключови моменти в историята на военната ни авиация, акцентира на значимия български принос в областта на авиационната теория и практика и подчерта богатите традиции в обучението и подготовката на летателен и технически състав.
Първата международна курсантско-студентска седмица се организира от ВВВУ „Георги Бенковски“ и ще продължи до 1 април. Целта на форума е да спомогне за подобряване на сътрудничеството между военните образователни институции от страните-участници, да спомогне за повишаване на обмена на курсанти, студенти и преподаватели и да създаде благоприятна основа за бъдещи съвместни проекти по различни програми, научни изследвания и разработки в сферата на отбраната и авиацията.
|
27.03.2023 |
Дежурен екипаж на самолет C-27J „Spartan“ от 16-а авиационна база „Враждебна“ беше задействан вечерта на 26 март със задача да транспортира медицински екип от Военномедицинска академия при създадена донорска ситуация за органна трансплантация.
Самолетът излетя в 17.49 ч. и кацна на летище Горна Оряховица в 18.21 ч. В 22.52 ч. същата вечер самолетът се приземи обратно на летище София, като задачата по транспортирането на медицинския екип беше изпълнена успешно.
Командир на екипажа е подполковник Пламен Дончев, помощник-командир – капитан Николай Калайджиев и борден инженер – майор Мирослав Пипев.
|
26.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и главният изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев ще пуснат в употреба пощенско-филателно издание, посветено на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913). Церемонията ще се проведе на 27 март, понеделник. На официалното валидиране на марката ще присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Пощенско-филателното издание се състои от пощенска марка в блок и специален пощенски печат. Събитието е част от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 110-ата годишнина от Балканските войни, чийто председател е министърът на отбраната.
|
23.03.2023 |
 Двустранните отношения в областта на отбраната обсъдиха днес министърът на отбраната Димитър Стоянов и Лео Дохърти, парламентарен заместник-държавен секретар за Европа на Великобритания. В срещата, която се състоя в министерството на отбраната, участваха и Н. Пр. д-р Роб Диксън, посланик на Великобритания и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
Министър Стоянов отбеляза отличните взаимоотношения между двете страни като съюзници в НАТО и партньори в общи предизвикателства и инициативи. Той благодари за оказваната от Великобритания подкрепа и сътрудничество.
Министър Стоянов запозна Лео Дохърти с направеното до момента по отношение на проектите за модернизация, както и с основните цели и предизвикателствата, пред които е изправено министерството.
Парламентарен заместник-държавен секретар Дохърти благодари за ползотворното сътрудничество и усилията на България в подкрепа на Украйна. Той подчерта, че България и Обединеното кралство са близки съюзници в НАТО и изрази увереност, че отношенията между двете страни в областта отбраната ще продължат да укрепват.
|
23.03.2023 |
   Министърът на отбраната Димитър Стоянов награди днес, 23 март, военнослужещи от състава на 16-а авиобаза Враждебна и медици от Военномедицинска академия, които участваха в дейностите в помощ на пострадалите от голямото земетресение в Република Турция в началото на февруари.
„Вие показахте героизъм в мирно време. Показахте, че на Българската армия може да се разчита във всеки един момент. Благодарение на Вас ние показахме на нашите съседи, че могат да разчитат на нас“. С тези думи министър Стоянов се обърна към наградените. Той припомни, че благодарение на бързата и професионална работа на военнослужещите само в рамките на два часа на 6 февруари бе създадена организация за превозването на техника, спасителни екипи и медици в помощ на съседна Турция.
„Това е поредното доказателство, че на Българската армия може да се разчита в трудни моменти. Доказахме го и в Карловско, доказахме го и след земетресението, доказваме го и с всеки полет за медицинска евакуация с участието на нашите медици. Хората разчитат на нас и това е благодарение на Вашите умения, благодарение на това, че доказахте, че може да се справите във всеки момент с всякакви сложни задачи“, подчерта министър Стоянов. Той изказа персонална благодарност на всеки един от отличените военнослужещи.
„Знаем, че винаги можем да разчитаме на Вас“, обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към наградените военнослужещи. „Винаги съм твърдял, че Българската армия е близо до хората с действията си по третата мисия на Въоръжените ни сили, но в този момент бяхме близо и до нашите съседи в братска Турция“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов посочи, че за да бъде страната ни една от държавите, които първи се отзоваха след опустошителните трусове в южната ни съседка, основна заслуга имат обученият летателен, инженерно-технически и наземен състав от Военновъздушните сили и екипите от Военномедицинска академия. „Реагирахме своевременно, защото имаме изправна техника, отработени процедури и тренираме, за да бъдем готови за такива действия“, посочи началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов запозна наградените военнослужещи с благодарственото писмо, получено от началника на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Турция армейски генерал Яшар Гюлер. В него той изразява благодарност за ценната подкрепа, която България е оказала на страната им, както и своите пожелания към българските военнослужещи за здраве и благополучие.
С наградни знаци бяха отличени подполковник Пламен Дончев, капитан Николай Георгиев, майор Мирослав Пипев, капитан Любомир Кирилов, майор Цветан Станимиров, капитан Синан Емин, старшина Мария Борисова и младши сержант Илия Деков.
На тържествената церемония присъстваха членове на ръководството на Министерството на отбраната и Щаба на отбраната, висши офицери от Българската армия.
|
23.03.2023 |
 Военноморските сили (ВМС) на Република България ще се включат в националното военноморското учение с международно участие на Военноморските сили на Румъния ,,SEA SHIELD 2023”. Днес, 23 март, фрегатата “Верни” и базов миночистач “Прибой” отплаваха за учението, което ще протече на няколко етапа. След напускане на Военноморска база Бургас и преход до пристанище Констанца, екипажите на корабите ще проведат работни срещи, свързани с организацията и провеждането на учението. Същинската част ще започне с излизане на корабите от пристанището и изпълнение на планираните епизоди в акваторията на Черно море. След края му българските военни кораби ще извършат обратен преход до пункта за постоянно базиране.
Сред целите на плаването са: повишаване на нивото на оперативната съвместимост с ВМС на съюзническите страни; усъвършенстване на подготовката и способностите на личния състав на корабите за участие в провеждането на учения; усъвършенстване на тактиките, техниките и процедурите при съвместно плаване в съюзнически формат.
|
22.03.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в ж.к. „Манастирски ливади“ в София. Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от 78-ми батальон за осигуряване е задействано вчера, 21 март. Искането е отправено от главния секретар на МВР - за разузнаване, обезвреждане и транспортиране на 120 мм фугасен снаряд. Със заповед на командира на Сухопътните войски, формированието под ръководството на лейтенант Владислав Ставрев унищожи днес намерения невзривен, силно корозирал боеприпас при стриктно спазване на мерките за безопасност на учебен център “Сливница“.
|
20.03.2023 |
„България и българското правителство не подготвят допълнително споразумение за предоставяне на военна и военно-техническа помощ на Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов пред български журналисти в Брюксел след края на съвместното заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС в рамките на Съвет „Външни работи“/Отбрана. „На заседанието днес беше обсъден проект за съвместно предоставяне и придобиване на 155-мм снаряди. България не е част от тази обща обществена поръчка и няма как да бъде, тъй като ние не използваме боеприпаси с такъв калибър. Българската армия не разполага със средства, които могат да използват 155-мм снаряди“, подчерта министър Стоянов.
„Българската армия е предоставила това, което може; ние сме под нормативите със запасите, така че няма как да бъде предоставена допълнителна военна помощ и съответно – мунициите, които се търсят“, поясни министър Стоянов в отговор на въпрос. По думите му - в заводите „Терем“, които са с принципал Министерството на отбраната, такива снаряди не се произвеждат; за възможностите на други предприятия от военнопромишления комплекс компетентно е Министерството на икономиката.
Той подчерта, че общите обществени поръчки са предпочитани, включително от българската страна. „Така се постига унифицираност, както и по-ниска цена, тъй като обемите, които се поръчват, са доста по-големи. По тази причина България стана част от т.нар. общо европейско небе (инициативата European Sky Shield) за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. Идеята е да бъдат съвместими абсолютно всички комплекси и да бъдат придобивани на по-ниска цена“, поясни министър Стоянов.
На заседанието на съвета днес бяха разгледани способите за засилване на ефективността на европейския инструмент за мир. Той е създаден преди войната в Украйна и цели повишаване капацитета както на страни-членки, така и на страни – партньори – посочи още министърът на отбраната.
|
19.03.2023 |
Министър Димитър Стоянов ще участва в съвместно заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС в рамките на Съвет „Външни работи“ в Брюксел.
На заседанието ще бъде дискутиран годишният доклад на Върховния представител по изпълнението на Стратегическия компас за сигурност и отбрана.
На 20 и 21 март 2023 г. министърът на отбраната ще участва и в първото издание на Форума за партньорства на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Планира се такъв форум да се провежда на всеки две години. Целта е повишаване на ефективността и координацията на усилията на ЕС за засилване на сътрудничеството с партньорите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана.
Форумът ще стартира с дискусии на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС и с министрите на отбраната на страните-партньори по въпросите на съвместното управление на съвременните предизвикателства пред сигурността в глобален мащаб.
|
« 1 2 3
497 498 499 » |
|
 |