 |
Учения
04.11.2022 |
|
20.10.2022 |
        „С действията си Сухопътните войски вдъхват увереност, че в тази сложна обстановка са на мястото си, способни са и могат да реагират. Те действат като истински военнослужещи и в интерес на обществото“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 20 октомври, на заключителния етап на командно-щабното учение „Балкан 22“. Той поздрави командването и личния състав на Сухопътните войски за планирането, организирането и провеждането на учението. „Балкан - 22“ е в унисон със задачите, които изпълняват Сухопътните войски, както и с ролята и мястото на Българската армия в осигуряване на отбраната и националната сигурност“, категоричен беше адмирал Ефтимов. Той изказа благодарност на командира генерал-майор Михаил Попов и неговия заместник бригаден генерал Николай Караиванов за това, че с действията си водят организирано и планомерно целия сложен механизъм на Сухопътните войски.
„Показахме, че Сухопътните войски могат да изпълняват задълженията, възложени им от Конституцията, и то, основното – за защита на териториалната цялост на страната. Въпреки че техниката ни не е най-новата, тя е в изправност и с нея се поразяват успешно набелязаните цели. Имаме достатъчно боеприпаси и амуниции за нея“, заяви командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, който е планиращ офицер на учението. Той благодари за професионализма, желанието и чувството за отговорност на целия личен състав на Сухопътните войски.
Заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, който е и провеждащия офицер на „Балкан - 22“, акцентира върху участието на модернизираните танкове Т-72. „Новата техника предполага и нови изисквания към нас и много подготовка. По-големите възможности изискват по-голяма натренираност и повече знания“, подчерта той.
Двустепенното командно-щабно учение „Балкан -22“ с войски за реални действия на местността се провежда от 13 до 20 октомври 2022 г. на учебните полигони „Корен“ и „Сливница“ и в пунктовете за постоянна дислокация на формированията. В него участват военнослужещи от Командването и щабовете на формирования от Сухопътните войски, както и сили и средства от състава на Военновъздушните сили и Военномедицинска академия.
Темата на учението е „Участие на формированията от Сухопътни войски в отбранителна операция в състава на сухопътния компонент”, а основната цел - да се повиши сглобеността и да се усъвършенстват способностите на щабовете при планиране и провеждане на отбранителна операция в състава на сухопътния компонент, както и ефективното управление на формированията.
В рамките на командно-щабното учение „Балкан - 22“ се проведоха осем ротни тактически учения, пет ротни тактико-специални учения, едно батальонно тактическо учение и две тактически учения с бойни стрелби (ТУБС) с наименования „Верея - 22“ и „Пирински страж -22“, в които участваха над 1500 военнослужещи и около 500 единици бойна, специална и транспортна техника. В ТУБС „Верея - 22“, което се проведе на учебен полигон „Корен“, участва механизиран батальон от състава на 2-а механизирана бригада“. ТУБС „Пирински страж - 22“ се проведе на учебен полигон „Сливница“ и в него участва механизиран батальон от 3-о Бригадно командване.
Днес в командния пункт на учението присъстваха висши офицери от Въоръжените сили. След брифинга на провеждащия учението бригаден генерал Николай Караиванов за целите и задачите на учението на „Балкан-22“, чрез видеоконферентна връзка от полигоните „Корен“ и „Сливница“ бяха наблюдавани настъпателните бойни действия на механизираните формирования на 2-а механизирана бригада и на 3-о Бригадно командване.
След приключване на учението от днес, 20 октомври, до 22 октомври по националната пътна инфраструктура ще се извърши придвижване на военнослужещи и военна техника, участвали в ученията, от учебните полигони „Сливница“ и „Корен“ към пунктовете за постоянна дислокация на формированията в гарнизоните Враца, Мусачево, Стара Загора, Асеновград, София, Благоевград и Сливен.
|
27.09.2022 |
   Формирование от 38-и батальон за ядрена, химическа, биологична защита и екология (ЯХБЗ и Е) от състава на Сухопътните войски участва в многонационалното сертификационно учение ,,Golden Mask-2022”, което се провежда до 30 септември в района на учебен полигон Берген – Мьонстер – Германия. Деветнадесетте български военнослужещи от многофункционалния взвод за ЯХБЗ от състава на усилените сили за отговор на NATO ( NRF -23) в продължение на 12 дни демонстрират способности по радиационно и химическо разузнаване съвместно със своите колеги от Германия, Франция, Италия, Румъния, Унгария, Чехия и Испания. Командир на взвода за ЯХБЗ е капитан Ангел Боев от състава на 38-и батальон за ЯХБЗ и Е.
Българският взвод е в състава на многофункционална рота от Италианската република, в която са включени италиански и румънски военнослужещи.
В рамките на същинската част на сертификационното учение ,,Golden Mask-2022” от 23 до 26 септември българските военнослужещи изпълниха задачи по ядрено, химическо, биологическо и радиологическо разузнаване, разпръскване на тълпа, отблъскване на противник в зоната за отговорност на ротата.
Участието на личния състав от 38-и батальона за ЯХБЗ и Е в учението допринася за споделяне на опит в международна среда, надграждане на придобитите способности и повишаване на оперативната съвместимост с армиите от страните-членки на НАТО.
|
29.08.2022 |
Лекопехотен взвод в състав от 28 военнослужещи от Единния център за начална подготовка – Плевен участва в многонационалното военно учение „Noble Partner - 2022”. То се провежда от днес, 29 август, до 9 септември в района на 4-а пехотна бригада от Източното оперативно командване на Сухопътните войски на Грузия в гр. Вазиани.
В шестото от поредицата учения „Noble Partner“ са включени над 2400 военнослужещи и цивилни служители от Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Великобритания, Грузия, Гърция, Естония, Литва, Молдова, Норвегия, Полша, Румъния, Словакия, САЩ, Турция, Унгария и Федерална република Германия. През тази година за първи път в многонационалното учение участват и военнослужещи от Япония и Швеция.
„Noble Partner – 2022“ включва компютърно-подпомагано командно-щабно учение с учебен щаб на многонационална бригада, усилен с представители от армиите на страните- участнички. В рамките на „Noble Partner – 2022“ ще бъдат проведени и тактически учения в районите на 4-а пехотна бригада в гр. Вазиани и на учебните полигони „Вазиани“, „Норио“ и „Мухровани” в Грузия.
„Noble Partner“ е тактическо учение, планирано и провеждано от командването на Сухопътните войски на САЩ в Европа съвместно с въоръжените сили на Грузия и формирования от страни-членки на НАТО и страни-партньори. Целта на учението е да повиши готовността и оперативната съвместимост между формированията и силите на Грузия, САЩ и на участващите държави при провеждане на многонационални операции по поддържане на мира.
|
08.08.2022 |
 Екипажи от състава на българските Военновъздушни сили (ВВС) започват от днес, 8 август 2022 г., изпълнението на задачи в съвместната летателна тренировка „Тракийска пепелянка - 2022“. В нея ще участват сили и средства от военновъздушните сили на Гърция, Канада, Румъния и на САЩ в Европа.
В рамките на две седмици, в периода от 8 август до 19 август 2022 г., в българското въздушно пространство ще се проведат съвместни полети и ще се изпълняват задачи, специфични за родовете авиация и противовъздушна отбрана (ПВО), чиято сложност ще нараства с хода на тренировъчните действия. Основната им цел е свързана с подготовка на силите за съвместно участие в коалиционни операции.
От българска страна участват военнослужещи от базата за Командване, управление и наблюдение, екипажи на изтребители МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево, Су-25 от авиобаза Безмер, вeртолети AS-532 Cougar от авиобаза Крумово със задачи по авиомедицинска евакуация и формирования за противовъздушна отбрана от състава на ВВС и Сухопътните войски.
F-18 на Кралските канадски военновъздушни сили ще оперират от северната ни съседка. Румънските и гръцките военновъздушни сили с техните F-16 ще провеждат полети с излитане и кацане от своите бази за постоянна дислокация.
Военнослужещи от състава на американските ВВС ще осигуряват действията на авиацията на полигон Елена.
Съвместната подготовка „Тракийска пепелянка“ се провежда ежегодно от 2010 г. и предоставя възможности на военновъздушните сили на страните-участнички да генерират богат опит при реално взаимодействие в международна среда.
|
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » |
|
 |