 |
05.03.2021 |
Проектът за придобиване на нов тип бойна бронирана машина за Сухопътните войски не е прекратен. Предложил съм стартираната процедура да бъде прекратена от Министерския съвет, защото двете фирми, които останаха на финала, са посочили цени, по-високи от сумата, която ни е гласувал българският парламент“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 март, в отговор на журналистически въпроси след годишната конференция на началника на отбраната. „Пред мен имаше две алтернативи. Едната - да поискаме от парламента да увеличи предложените финансови средства за реализацията на проекта, което аз смятам за нецелесъобразно не само заради Ковид пандемията. Считам, че при подходящи условия може да се впишем в гласуваните вече финансови средства, ако променим някои от изискванията на техническото задание“, поясни министърът на отбраната. „Вторият вариант е да се проучат възможностите на българския военно-промишлен комплекс. Възложил съм на търговско дружество ТЕРЕМ, което е структура на Министерството на отбраната, да изготви доклад за възможностите бронираните машини да бъдат изградени на базата и с усилията на българския военно-промишлен комплекс. Когато този доклад е готов, ще може да се ориентираме какъв да е подходът. Ние ще подготвим цялата експертиза“, разясни министър Каракачанов. Той отбеляза, че на този етап не е редно да се прибързва и предстои решението за реализацията на проекта да бъде взето от следващото правителство.
Министър Каракачанов коментира и проблема с ниския нальот на военните пилоти. „През 2017 г. перспективата беше ужасяваща. Изтребителната авиация и Су-25 бяха пред приземяване. Ако не бяхме взели мерки за ремонтирането на самолети МиГ-29 и за възстановяването и модернизацията на Су-25, ние буквално вече нямаше да имаме летящи самолети“, посочи той. Проблемът с нальота на летците може да бъде решен с увеличаване на броя на изправните самолети, годни за експлоатация, и с въвеждането на новия тип боен самолет F-16, разясни министърът на отбраната.
„Знаете проблемите с осигуряването на армията в миналото, респективно на Военновъздушните сили, но политическото и военното ръководство през последните години постигна много“, заяви и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Tой отчете, че има проблеми и със състоянието на учебната авиация, но увери, че се работи и увеличаването на броя на изправните учебни самолети е на финален етап. Сред постигнатите успехи от ръководството на Министерството на отбраната началникът на отбраната акцентира върху ремонта на изтребители МиГ-29, ремонта и модернизацията на Су-25, както и сключения договор за нов тип боен самолет F-16.
Адмирал Ефтимов използва възможността да подчертае важността на експертизата, създадена в Министерството на отбраната при подготовката и сключването на проектите за модернизация на Българската армия.
На въпрос за броя на заболелите военнослужещи от Ковид-19 министър Каракачанов посочи, че заболяването е засегнало 2% от личния състав на Българската армия. „Като цяло ситуацията е под контрол. Ако направим сравнение с общия брой на заболелите български граждани, този процент е значително по-нисък. Това се дължи на личната дисциплина, която един военнослужещ има“, каза министърът на отбраната. Той благодари на медиците от ВМА и от военните болници в страната, които са на първа линия в борбата с пандемията и лекуват не само военнослужещите, но и голяма част от заболелите граждани. „Ние мобилизирахме и военнослужещите, които имат медицинска подготовка, за да облекчат труда на лекарите и на медицинския състав във военните болници. Благодаря и на тях, защото ние им вменихме допълнително задължение, което те изпълниха с достойнство“, заяви министър Каракачанов.
„Най-важното, заложено в План 2026, е реорганизирането на командната структура на Българската армия“, каза началникът на отбраната адмирал Ефтимов в отговор на журналистически въпрос. „Стремим се да въведем командвания за всяка мисия и операция, за да може на военното и политическото ръководство да бъде представен най-добър вариант за използването на Въоръжените сили в случай на криза, който да отговаря на обстановката, действията и синхронизирането с механизмите на колективната отбрана, за да се спести и ресурс“, коментира адмирал Ефтимов.
|
05.03.2021 |
„Тенденцията на повишаване на способностите на Българската армия е положителна. Благодаря на държавното и политическото ръководство. Отчетохме динамична, трудна и предизвикателна година. Общата оценка е, че армията ни се справи блестящо със своите задачи, за което благодаря от сърце на командирите от всички степени“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 март, след провеждането на годишния Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г. Във форума участваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и висши офицери и командири на военни формирования от Българската армия.
„За последните две-три години Въоръжените сили се развиват с темпове, непознати от последните десетилетия. Искам да поздравя министъра на отбраната затова, че с неговата много активна работа изискването човешкият фактор да бъде във фокуса на развитие на Въоръжените сили има голям напредък“, заяви президентът Румен Радев пред журналисти. „Този анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили впечатлява със своята откровеност, обективност и визионерство какво да се прави занапред“, посочи той. Президентът поздрави всички военнослужещи и цивилни служители от Българската армия за извършеното през годината и подчерта, че техните огромни усилия заслужават признание и благодарност.
В анализа, представен днес от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, се посочва, че основните фактори, които оказват влияние върху подготовката и състоянието на щабовете и формированията от Българската армия са протичащите в НАТО процеси на трансформация в отговор на бързо променяща се среда на сигурност и изпълнението на поетите от страната ни международни ангажименти в колективната сигурност и отбрана.
„Всички задачи се изпълняваха в сложната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19. Сблъскахме се с редица предизвикателства, но фокусът ни бе насочен най-вече към запазване живота и здравето на хората, без да се нарушава носенето на бойното дежурство, ритъма и качеството на работата в Министерството на отбраната, щабовете и формированията от Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната“, категоричен бе началникът на отбраната. Той изказа благодарност за значимия принос на Военномедицинската академия като водеща структура в приема и лечението на голяма част от тежко болните граждани, както и във ваксинацията на желаещите военнослужещи и граждани.
„Въпреки усложнената епидемична обстановка и наложените ограничения, благодарение на адекватната реакция и предприетите мерки за защита на личния състав, планираните цели, задачи и основни мероприятия по подготовката на Въоръжените сили през 2020 г. бяха изпълнени“, заяви адмирал Ефтимов. Той посочи, че през 2020 г. се проведоха над 270 учения, 25 от които с международно участие. За първи път от почти две десетилетия се проведоха мащабното тактическото учение с бойни стрелби на 61-ва Стрямска механизирана бригада „Балканска Стена -2020” с над 2 500 военнослужещи и 700 единици бойна и спомагателна техника, както и практическата стрелба с противокорабен ракетен комплекс ,,Рубеж”. Ключови моменти в бойната подготовка бяха също военноморското учение с международно участие „Бриз - 2020”, съвместното българо-румънско противоминно учение „Poseidon - 2020” и тактическото учение на флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море - 2020”. Началникът на отбраната открои и ученията на Военновъздушните сили с международно участие „Green Bridge” и „Blue Bridge”, както и съвместната българо-американска летателна тренировка ,,Тракийско лято”. По стандартите на Съюзното командване на НАТО по операциите успешно бе сертифицирана Сухопътна тактическа група за специални операции от състава на Съвместното командване на специалните операции.
Адмирал Емил Ефтимов подчерта, че българските военни контингенти в мисии и операции зад граница бяха сертифицирани и изпълниха своите задачи, за което получиха високи оценки от съюзниците в НАТО и Европейския съюз. Той акцентира на успешно изпълнените задачи от българския контингент Афганистан, който на два пъти се предислоцира - през октомври пое охраната на Предната оперативна база „Далке”, а през декември се развърна за охрана на летище Баграм. „Продължихме успешното си участие в операциите и мисиите на НАТО и ЕС“, отбеляза адмирал Ефтимов.
Успешно бяха изпълнени общо 97 задачи по оказване помощ на населението при бедствия, тежки зимни условия, потушаване огнища на пожари, наблюдение от въздуха, въздушен транспорт и задачи по неутрализиране на открити на територията на страната невзривени бойни припаси. В тях участваха около 826 военнослужещи и 239 единици техника. Унищожени бяха 353 броя невзривени бойни припаса от различен тип и калибър.
„2020 година е ключова и една от най-значимите за Въоръжените сили на страната по отношение придобиването и модернизацията на въоръжение и техника. Благодарение на ясно заявените намерения и активната работа, в ход са редица инвестиционни проекти за модернизация на Българската армия“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той подчерта усилията на Министерството на отбраната за създаването на условия за участие на предприятията от българската отбранителна индустрия.
Той беше категоричен, че в основата на всеки процес във Въоръжените сили стоят хората. „През изминалата година се предприеха допълнителни мерки за преодоляване на некомплекта от личен състав и създаването на условия за по-висока мотивация на военнослужещите“, заяви адмирал Ефтимов. В Анализа се посочва, че са обявени конкурси за приемане на военна служба за 1771 длъжности, назначени са 881 военнослужещи. Конкурсите за 607 от длъжностите ще приключат през настоящата година. През 2021 г. за четвърта поредна година доходите на хората в отбраната се повишават.
„Щабовете и формированията от Въоръжените сили притежават необходимите отбранителни способности за изпълнение на възложените им мисии и задачи, и са в състояние да гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната ни“, заключи началникът на отбраната.
|
04.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, утре, 5 март, ще представи „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г.“. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев.
В събитието ще участват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Уважаеми колеги,
Утре, 5 март, от 10.45 ч. в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34, срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани акредитирани представители на медиите след представяне на валидни лична и журналистическа карта. След приключването на Анализа ще бъдат направени изявления за журналисти.
|
04.03.2021 |
Благодарение на мерките, които бяха взети от Щаба по отбраната, делът на заразените COVID-19 в Българската армия е малък - около 2%. Това съобщи пред медии министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 март.
Ваксинацията в Българската армия върви по план, като приоритет са участващите в мисии и операции зад граница, каквато е и практиката в НАТО, каза още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „98% от участниците в 42-ия контингент, който преди ден изпратихме за мисията на НАТО в Афганистан, са ваксинирани. Останалите са преболедували и имат антитела“, обясни той.
Министър Каракачанов и адмирал Ефтимов коментираха пред медии отмененото участие на Военноморските сили в учението „Посейдон“.
„За нас на първо място е грижата за здравето и живота на личния състав. Такава е и практиката в НАТО - където има и най-малък риск за живота и здравето на военнослужещите, се предприемат съответните мерки“, каза началникът на отбраната.
„Посейдон“ е традиционно противоминно учение, което се провежда от 20 години, като ротационно се домакинства от българските и румънските ВМС. За подготовка в него са били определени два противоминни кораби – минен ловец „Цибър“ и базов миночистач с номер 63. „Двата екипажа бяха тествани с PCR, като резултатът на всички беше отрицателен. Екипажите бяха поставени под карантина. При повторния тест, два дни преди края на карантината, излязоха пет положителни случая на единия кораб и шест на другия. След доклад на командира на ВМС предложих нашето участие тази година да бъде прекратено и препланирано“, каза адмирал Ефтимов.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира темата с думите: „Не мога да разбера какви са тези хора, които във всяко нещо виждат световен заговор, или си го измислят. Писания, че с нашето неучастие ние саботираме учение на НАТО, са абсолютно безотговорни“.
Той бе категоричен, че обща практика в НАТО е, когато има подобни случаи, съответното формирование или част от него да се изтегли от учението с оглед запазване на здравето на хората. Министърът даде пример със Срещата на министрите на отбраната на ЕС, която е проведена онлайн именно поради подобни проблеми в Брюксел. Поради същата причина Австрия и Чехия са отказали участие на техни военнослужещи в предстоящото учение „Родопи - 21“ на 101-и алпийски полк. „Така че, когато става въпрос за армията – нека да бъдем по-отговорни, а не да търсим евтини сензации“, призова министърът на отбраната.
|
04.03.2021 |
|
» архив новини
|
 |