 |
20.05.2022 |
    „Още веднъж бих искал да заявя готовността ни да засилим двустранното сътрудничество в областта на отбраната, тъй като Република България и Република Северна Македония споделяме общи ценности, споделяме обща съдба, споделяме обща история, но споделяме и общо бъдеще. И аз вярвам, че това бъдеще ще бъде бъдеще на просперитет и сигурност на двете страни“. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков по време на съвместните изявления след срещата му с министъра на отбраната на Република Северна Македония (РМС) Славянка Петровска днес, 20 май. Министър Петровска е на официално посещение в страната ни по покана на министър Заков.
„Тази среща е знак, че като страни-членки на НАТО България и РСМ имат изключително важна роля в региона за поддържане на стабилността и сигурността“, заяви министър Заков. Той отбеляза, че в следствие на войната в Украйна пред страните от Западните Балкани има доста сериозни рискове и подчерта голямата отговорност на министрите на отбраната на двете страни, както в контекста на членството в Алианса, така и по двустранна линия, за сътрудничество с цел управление на рисковете и заплахите.
Министър Заков акцентира върху последователната подкрепа на България за евроатлантическата интеграция на Република Северна Македония и припомни, че нашата държава беше една от първите, които ратифицираха Протокола за присъединяване на РСМ към НАТО. Той подчерта, че членството на РСМ в Алианса е гарант за териториалната цялост и сигурността на страната.
„Република България има съсед по западната граница, който е неин съюзник, съсед, с когото изгражда колективна сигурност. Когато си част от НАТО, не си сам, когато сме в алианс, работим един за друг, развиваме се заедно и ставаме по-силни“, каза министър Петровска. Тя определи решението за членство на страната ѝ в НАТО като визионерско и историческо в контекста на променената архитектура на сигурност след непредизвиканата агресия срещу суверенна и независима Украйна. „Всяка държава-членка работи за укрепване на националния си капацитет, за прилагане на политики за отбрана и възпиране, а ние работим заедно за укрепване на стълба, на който се основава колективната сигурност“, каза тя и заяви, че по време на проведените днес разговори двете страни са се обединили около възможността и готовността за още по-засилено сътрудничество в разгледаните области. Сред основните теми, обсъдени от двете делегации, са активното участие на военнослужещите от въоръжените сили на България и РМС в съвместни учения и тренировки и сътрудничеството в областта на военното образование и квалификация. От българска страна е потвърден ангажиментът за прием на офицери от армията на РСМ в българските висши военни училища, както и за обучение в страната ни на македонски военни лекари.
Акцент в разговорите е била темата за възстановяването и поддържането на българските военни гробища, която е от изключително значение за страната ни. Двете делегации са дискутирали възможните бъдещи стъпки за постигане на целите на България в тази посока.
|
20.05.2022 |
|
20.05.2022 |
     Тържествен ритуал по полагане на военна клетва от новоназначени военнослужещи във 2-ра Тунджанска механизирана бригада се проведе днес, 20 май, в подножието на емблематичния за всички българи Паметник на свободата на връх Шипка. Под звуците на военни маршове, изпълнени от военния духов оркестър на бригадата, 40 млади мъже и жени се врекоха във вярност към род и Родина. Строя прие командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов. В словото си той приветства младите войници и техните близки и подчерта тържествеността на този незабравим ден. „Ден, в който спазвайки традицията, целувайки нашата светиня – бойното знаме на 2-ра Тунджанска механизирана бригада и произнасяйки съдбовните думи „Заклех се!”, ще се вречете в безпрекословна вярност и служба на Родината ни, вярна служба в името на националната сигурност, независимостта и суверенитета, мира и спокойствието на нашите деца, родители и близки, на всички български граждани”, каза бригаден генерал Христов. Той пожела на военнослужещите здраве, щастие, увереност в собствените сили и успех в службата и връчи военна грамота на положилите клетва.
Директорът на Национален парк-музей „Шипка - Бузлуджа” Чавдар Ангелов като домакин на мероприятието също поздрави военнослужещите и техните близки с полагането на военна клетва. Той припомни светостта на това място, където още от 1928 година българските офицери са получавали своето първо офицерско звание и през годините военна клетва са полагали стотици военнослужещи. По негова инициатива те получиха значка и брошура с речта на Негово Величество Борис III при откриването на Паметника на Свободата на връх Шипка на 26 август 1934 г.
На тържествения ритуал присъстваха архимандрит Богослов, протосингел на Старозагорската митрополия, който отслужи молебен за здраве и благоденствие, заместник-областните управители на област Стара Загора Банко Банов и Любомир Желев, близки на военнослужещите. След тържествения марш беше поднесен венец пред Паметника на Свободата от военнослужещите от 2-ра Тунджанска механизирана бригада.
|
20.05.2022 |
„Само с колективни усилия на страните-членки и партньорите, както и с коректна оценка на основните рискове към способностите на военния инструмент на мощта на Алианса да реализира поставените стратегически военни цели, могат да бъдат определени конкретните мерки за преодоляването на заплахите и предизвикателствата в зоната на отговорност и да се постигне подобряване на общата сигурност на НАТО“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при представянето на национална позиция в рамките на заседанието на Военния комитет на Алианса, което се проведе вчера, 19 май, в Брюксел, Белгия.
Срещата на началниците на отбраната на страните-членки на НАТО бе открита от генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг с представяне на политическите указания по предстоящата среща на върха в Мадрид на 29 и 30 юни 2022 г. В рамките на сесиите бяха обсъдени актуални теми и обменени становища по изменението на средата за сигурност в евроатлантическата зона, настоящите и бъдещите предизвикателства пред страните-членки на НАТО в резултат на войната в Украйна.
Специално внимание бе отделено на изпълнението на мерките за възпиране и отбрана в зоната на отговорност на Съюзния командващ по операциите и на дългосрочното адаптиране на структурата на силите на НАТО. Съюзният командващ по трансформацията представи своите стратегически съображения и предложения за военен принос към политическите указания 2023, след това той направи обстоен анализ на концепцията за многокомпонентните операции и на дигиталната трансформация на Алианса.
Адмирал Ефтимов изрази подкрепа към работата на Съюзното командване по трансформацията за развитието на ключовите стратегически и концептуални документи в областта на многокомпонентните операции и на способностите за възпиране и отбрана. Той бе категоричен, че България ще продължи с ускореното изграждане на способности във военната област за утвърждаване като надежден и предвидим член на НАТО и Европейския съюз.
Началникът на отбраната акцентира върху позитивния ефект от механизмите за възпиране и отбрана и приносът към новия модел на силите на НАТО върху общата сигурност по Източния фланг и в частност, в Черноморския регион. За пореден път той сподели визията си за необходимостта от реалистична оценка и търсенето на баланс между националните и колективните възможности и изискванията, които конкретният геополитически контекст налага по отношение на военното присъствие и проектирането на сигурност.
Адмирал Ефтимов информира за взетото от Министерския съвет решение за приемане предложението на Италия да изпълнява ролята на водеща нация в бойната група на Алианса на територията на България, като използва възможността да благодари за приноса на Италия и Албания в нея.
|
19.05.2022 |
  Парламентарната комисия по отбрана проведе изнесено заседание в авиобаза Граф Игнатиево в късния следобед вчера, 19 май, по казуса с изтребителите на бойната авиация и възможните подходи за съхранение на националните способности по охрана на въздушното пространство, така че българските Военновъздушни сили да продължат да изпълняват конституционните си задължения по осигуряване на въздушния суверенитет на страната ни до приемането на новите многоцелеви самолети.
В дискусиите участваха и главният секретар на президента Димитър Стоянов, съветникът по сигурност и отбрана на президента Илия Милушев, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев. Бригаден генерал Русев представи обстоен анализ за текущото състояние, предизвикателствата и перспективите пред базата с оглед актуалната международна ситуация по поддръжката и експлоатацията на изтребителите МиГ-29 и летателната подготовката на пилотите, носещи бойно дежурство. Той запозна народните представители, членове на комисията, и с хода на реконструкцията на базата във връзка с приемането на новите изтребители F-16 блок 70, подготовката на летателен и инженерно-технически състав за експлоатацията на самолетите на всички етапи до кацането им в България и периода след това, необходим за пълноценното оперативно усвояване. Командирът на авиобазата подчерта, че ще бъде необходимо известно време след пристигането на новата платформа до момента, в който новите многоцелеви машини ще могат напълно да поемат функциите по охраната на въздушното пространство и изпълнение на съюзната мисия по Air Policing. Бригаден генерал Русев обърна внимание „че от летците се изисква да натрупат определен опит на новата модификация преди част от тях да се върнат отново в САЩ и да преминат инструкторска подготовка“. Той обясни, че едва след като се подготвят наши собствени инструктори, те ще могат да започнат да обучават част от летците в базата. „Тези факти и обстоятелства са изключително важни, за да се вземат правилни решения“, подчерта генерал Русев и допълни, че „Всяка страна-производител на бойни самолети има своя методика, изисквания и критерии за подготовка на летците, които трябва да бъдат покрити, и тук няма никакво значение обучаемите от коя националност са – те са общовалидни за всички страни, превъоръжаващи се с дадения тип авиационна техника“. Командирът на авиобазата даде за пример Румъния, където на страната са били необходими около 4 години след закупуването на F-16 от Португалия до приемането им в пълноценна експлоатация. Той обърна внимание, че съществени разлики има и в изискванията към летците, които ще се обучават на дадена нова платформа в САЩ или Европа. Така например в Европа, за обучението за предлагани платформи има други критерии - изискват се опитни пилоти, които в рамките на няколко месеца до година да са напълно готови с пълноценното усвояване и бойно използване на самолета.
Комисията се срещна и разговаря още с командването на нидерландските сили, с които в момента българските Военновъздушни сили носят усилената охрана на въздушното пространство на страната ни.
|
» архив новини
|
 |