 |
21.09.2023 |
Двустранните отношения в областта на сигурността и отбраната обсъдиха на среща днес, 21 септември, министърът на отбраната Тодор Тагарев и Н. Пр. Андреа Икич-Бьом – посланик на Австрия в България.
Във фокуса на разговорите бяха въпроси, свързани с европейската политика по сигурност, подкрепата за Украйна и мерките за усилване на възпиращия и отбранителен потенциал на Източния фланг на НАТО. В този контекст бе обсъдено и изграждането на инфраструктура на нашата територия, необходима за нарастването до ниво бригада на многонационалната бойна група, включително взаимодействието между НАТО и ЕС за повишаване на военната мобилност. Акцент бе поставен и върху рисковете за сигурността в Черно море.
Министър Тагарев подчерта, че един от основните му приоритети е процесът на модернизация на Въоръжените сили и очерта напредъка по проектите.
|
21.09.2023 |
Представителни формирования от Въоръжените сили ще участват в честванията по повод 115-ата годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България. По традиция център на проявите е Велико Търново. В старата столица на тържествената проверка (заря) на площад „Цар Асен I“ ще присъстват министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Във Велико Търново тържествените прояви с участието на курсанти от Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски” продължават през целия ден. Те включват водосвет и поръсване на бойното знаме на НВУ „Васил Левски” и на знамената на държавни и общински институции и учебни заведения, военен ритуал за издигане на националното знаме и поднасяне на венци и цветя пред Пирамидата на Независимостта, празнично шествие и полагане на гирлянди на паметника „Майка България“. Участниците в ХVІ-ия Международен фестивал на военните оркестри: Духовият оркестър на Кралските военновъздушни сили на Кралство Белгия, Гвардейският представителен духов оркестър, Фестивалният военен оркестър „Маестро Николай Косев“ (съставен от формациите на НВУ и на Втора Тунджанска механизирана бригада - Стара Загора) ще зарадват граждани и гости със своите изпълнения на специален спектакъл. Празничен концерт ще има Представителният ансамбъл на Въоръжените сили на Република България. Преди тържествената проверка (заря) курсанти от представителната част на НВУ ще демонстрират строеви хватки с оръжие.
В празничния 22 септември военнослужещи от различни гарнизони на страната ще участват в тържествените прояви за годишнината. В Ямбол формирование от 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора ще издигне националния флаг пред сградата на общината. В Стара Загора в знак на признателност венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника „На загиналите във войните старозагорци“. В Хасково венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на Незнайния воин на площад „Свобода“.
В Сливен военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци, а в Русе - пред паметника на Свободата. В Благоевград военнослужещи от 3-то Бригадно командване - Благоевград ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред Паметната плоча на загиналите във войните за обединението и независимостта на България на площад „Георги Измирлиев“, а в Сандански ще положат венци и цветя пред паметника на загиналите във войните.
В Плевен военнослужещи от 5-то Бригадно командване ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметния знак на площад „Стефан Стамболов“. Във Варна и Бургас военнослужещи от Военноморските сили ще участват в ритуалите по поднасяне на венци и цветя и общоградските поклонения. В Свищов военнослужещи от 55-ти инженерен полк – Белене ще поднесат венци и цветя пред паметника на свободата.
Военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните жители на Община Елин Пелин и дефилир с издигане на националния флаг на площад „Независимост“ в град Елин Пелин.
В празничния ден Националният военноисторически музей в София представя изложбата „1908. Армията и Независимостта“. Сред реликвите са лични вещи на цар Фердинанд I, на военния министър генерал-лейтенант Данаил Николаев, на министъра на външните работи генерал-лейтенант Стефан Паприков и др. Участието на Българската армия в процеса на обявяване на Независимостта е представено чрез мобилизацията на 8-а пехотна Тунджанска дивизия за прикриване на границата с Турция и чрез приноса на редица висши офицери – дипломатически агенти на България.
|
21.09.2023 |
С поредица от събития във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ (ВВВУ) Долна Митрополия ще бъдат отбелязани 115 години от провъзгласяването на Независимостта на България. На 22 септември ще се проведат тържествен ритуал по случай откриването на първото лицензирано хеликоптерно летище за обучение на курсанти и оперативна база за спешна медицинска помощ по въздуха; връчване на лицензи на курсантите-пилоти, завършили първи авиационен стаж; откриване на Шестата национална въздушна обиколка на България и Ден на отворените врати във ВВВУ.
На събитията ще присъства министърът на отбраната Тодор Тагарев, който ще открие първото лицензирано хеликоптерно летище за обучение на курсанти за нуждите на Военновъздушните сили (ВВС), Военноморските сили (ВМС) и МВР и оперативна база за спешна медицинска помощ по въздуха (Helicopter Emergency Medical Service - HEMS). Ще присъстват още представители на институции и ведомства с отношение към повишаване качеството на учебния процес във висшето военно училище и дейността по HEMS.
На хеликоптерното летище ще кацнат вертолет Bell-206 от 24-а Авиационна база - Крумово - ВВС, вертолет AS 565MB PANTHER от Морска вертолетна Авиобаза „Чайка“ - ВМС и вертолет AGUSTA от структурата на МВР, Главна дирекция „Гранична полиция“. С вертолет PANTHER ще бъде направена демонстрация на транспортиране на пострадал. На откриването на летището свещеници от плевенски храмове ще отслужат водосвет.
Осем курсанти от специализация „Летец-пилот“ трети курс ще получат лиценз (бревет) за завършен първи авиационен стаж през 2023 г.
За поредна година от летище Долна Митрополия ще бъде даден стартът на самолети от леката авиация, участващи в Шестата национална въздушна обиколка на България. Организатори на обиколката са Фондация „Български военновъздушни сили“ и нейни партньори. Очаква се над десет самолета да се включат в обиколката.
|
21.09.2023 |
Съветът по отбрана към министъра на отбраната одобри днес, 21 септември, Проект за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“. Предстои процедура по междуведомствено съгласуване за последващо внасяне на проекта в Министерския съвет.
Проектът за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада е приоритетен за Министерството на отбраната и има очакване за неговото придвижване в най-кратки срокове. Осъществяването на проекта ще осигури постигане на оперативна съвместимост с армиите на съюзниците ни в НАТО, придобиване и поддържане на способности за отбрана на страната самостоятелно, в съвместна операция и в системата за колективна отбрана, както и участие в съюзни операции извън територията на страната.
|
20.09.2023 |
Държавите от Източния фланг на НАТО, включително и България, вече вземат мерки да изградят по-сериозен потенциал за възпиране и отбрана. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 20 септември, на откриването на дискусионна кръгла маса на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ (СОРА), посветена на ползите от съвместните проекти и съоръжения за националната сигурност на страната. Във форума взе участие и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Министър Тагарев поясни, че изграждането на потенциал за възпиране и отбрана изисква повече пари за отбрана. „Правителството е казало „да“ – следващата година да сме на 2% от БВП и в бъдеще ще поддържаме не по-малко от 2% бюджет за отбрана. Тези проценти са не само за въоръжение и боеприпаси. Те са за набиране на хора, за тяхната подготовка, за изграждане на инфраструктура. Инфраструктура, която е важна за нашата армия, и такава, в която ние ще поканим наши съюзници, които са тук, за да гарантират нашата сигурност“, каза министърът на отбраната. Той посочи, че инвестициите в казармената инфраструктура се случват за първи път след десетилетия на пренебрегване на този въпрос, а решението къде да бъде изграждана тази инфраструктура ще бъде много важно за съответното населено място и регион.
Целта на организираната дискусия е да се обсъдят нагласите, настроенията, безпокойствата на местната общност. „В резултат на тази и на следващите дискусии ние ще вземем решение къде да направим една от по-сериозните инвестиции в казармена инфраструктура и практически първата сериозна инвестиция от 30 години насам“, посочи министър Тагарев.
По-рано пред журналисти в Сливен министър Тагарев разясни, че изборът на войсковия район в Кабиле край Ямбол за създаване на инфраструктура, предназначена за Българската армия, която може да бъде ползвана и от многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, е на екип от военни експерти. Той е препоръчан заради близостта му до летище и пристанище, до полигон „Ново село“, както и заради железопътната и пътната инфраструктура в района. „Много военни изисквания има, които правят този район предпочитан, но не е и единственият възможен“, каза министърът на отбраната. Окончателното решение вероятно ще бъде предложено на Народното събрание предвид разходите, необходими за изграждането на тази инфраструктура.
„Глобално погледнато към настоящия момент не е повишен рискът от мащабни агресивни действия, след като украинската армия постигна много сериозни успехи в последните месеци и руската армия е изцяло в отбрана“. Не са изчезнали, обаче, рисковете от инциденти, преднамерени или непреднамерени действия, които могат да засегнат наша територия или обекти. „Те са свързани най-вече с провокативните действия на Русия в Черно море в опита да блокира износа на зърно с търговски кораби и възможността да използва за тези цели различни средства“, каза министър Тагарев в отговор на въпрос.
„Дълги години бюджетите падаха, съкращаваше се числеността на армията. Сега вече тенденцията е противоположна заради Русия, която поведе пълномащабна война срещу Украйна и не скрива неприятелските си намерения спрямо нас и съюзниците ни в НАТО. Ние сме длъжни да взимаме мерки за засилена бдителност от страна на НАТО и повишаване на капацитета за възпиране и отбрана. Хората е добре да знаят, че първото предназначение на тези сили, които са в осемте страни от Източния фланг на НАТО, е да възпрат потенциален агресор, така че той да не посмее да подеме агресия. Ако все пак реши да предприеме агресивни действия, то всички ние заедно да се отбраняваме, да гарантираме сигурността си и да съхраним териториалната си цялост и суверенитет“, категоричен беше министърът на отбраната.
„Инфраструктурата ще бъде изградена в съществуващ район. Армията все още има достатъчно райони, които не е освободила. Вече се въздържаме от продаване на обекти, освен такива, които наистина нямат видимо предназначение в съвременни условия, защото не знаем какво ще ни потрябва в новите условия. По отношение на обема, моята хипотеза е, че в период, подобен на сегашния, ние ще имаме на наша територия между 1000 и 1500 военнослужещи в рамките на многонационалната бойна група. Разбира се, инфраструктурата трябва да бъде подготвена за малко повече сили и средства“, поясни министър Тагарев.
„Използвам случая да кажа, че без значение къде ще бъде разположена тази инфраструктура, хората не трябва да се притесняват, тъй като така или иначе не само многонационалната бригадата, която ще бъде разположена в този нов обект, но и цялата наша армия представлява интерес за един евентуален агресор. И когато се повиши вероятността от начало на агресия, армията няма да стои в казармите и да чака нещо – тя ще се изнесе от там и ще осигури отбраната, включително противовъздушна и противоракетна. Така че, ако имате притеснения, притеснявайте се от това какви са намеренията на г-н Путин, който стои в Кремъл. А пък ние се готвим за всякакво негово възможно решение, така че да дадем подходящ отговор“, подчерта министърът на отбраната.
„В Комисията по отбрана на Народното събрание депутати от определи партии, които очевидно поддържат или направо подклаждат подобни настроения в област Ямбол, по време на изслушване по темата поставиха въпроса и препоръчаха да намерим друго място. За мен това е абсолютно безотговорно. Никога в българската история не е имало противопоставяне на това къде ще бъде армията. Напротив, мога да ви кажа, че и в България, и в световната практика, всяко населено място се бори за това да има военни на място и, ако има решения за съкращаване, то да не съкращават военните поделения, които са в съответния регион, защото това неминуемо има негативни последствия за социално-икономическото, образователното, демографското развитие на района, когато напусне едно военно поделение“, заяви министър Тагарев.
|
» архив новини
|
 |